Představy o myslících strojích máme už pěknou řádku desetiletí a Terminátor už je dědeček, stejně jako replikanti z Blade Runnera. Tak proč se naše věda tak fláká s umělou inteligencí? Nefláká se, jen ty výsledky nejsou moc vidět.

Sexy služebníci? Spíš neviditelné procesy

Největší problém totiž spočívá v definici umělé inteligence. My všichni víme, že prostě chceme dokonalé androidy, kteří budou skvěle vypadat, perfektně za nás uklízet a se kterými si pokecáme. Ovšem už se úplně neshodneme na tom, jak by podobné „stroje“ měli fungovat.

Dnes máme několik definicí umělé inteligence a také už existuje spousta oborů, ve kterých se takové inteligence využívá. Problém je v tom, že prostě nevypadá jako sexy android a slovo inteligence v názvu se může zdát trochu nadsazené.

Primitivní umělou inteligencí jsou vlastně už algoritmy, na jejichž principu pracují naše PC, stejně tak jako spamový filtr. V mnoha oblastech také využíváme expertních systémů, což jsou takoví virtuální rádci, navržení k řešení problémů. Že to není moc cool? Ne, není.

Musíme si rozumět

Ale je to první krůček. Dnes už je nám jasné, že pokročilejší umělou inteligenci nedostaneme, dokud nebudou splněny dvě podmínky. Stroj musí dokonale porozumět lidskému jazyku a učením musí získávat něco jako emoce, aby byl schopný skutečného rozhodování.

Rozpoznávání hlasu už je velmi přesné a zpřesňuje se i porozumění jazyku. Nejnovější studie přinesly naději ve formě specifických matematických modelů, které by strojům pomohly lépe pochopit kontext a sociální pozadí, bez kterých je porozumění lidské řeči nemožné. Dokonce by tak mohly začít chápat sarkasmus či ironii. A to už je docela cool.

Pro dospělé je tu svůdná Siri

Firma Apple přišla na trh s aplikací Siri, kterou ti z vás, co sledují sitkom The Big Bang Theory velmi dobře znají. Siri zajišťuje komunikaci mezi vámi a vaším iPodem. Ale nejde jen o prosté rozpoznávání hlasu, Siri vám opravdu rozumí a například podle monitoringu vaší momentální GPS dokáže vaše slova dát do správného kontextu, odpovídat na otázky a pomáhat vám řešit věci. Také zvládá psát SMS nebo emaily a předčítat vám je. Zahraje vám písničku, naplánuje cestu, upozorní na zubaře. A to už je hodně cool.

A pro děti dinosaurus Pleo

Protože je většina pokroků v oboru umělé inteligence docela neviditelná nebo příliš složitá, prezentují se čas od času nové pokroky prostřednictvím úžasných hraček. K nim patří i dinosaurus Pleo. Je s námi sice už 6 let, ale vývojáři neustále vylepšují jeho funkce. Když se „narodí“ (rozumějte, vybalíte ho) je trošku přiblblý a všechno zkoumá. Postupně je chytřejší a chytřejší, čemuž napomáhají i časté aktualizace po síti přes klasické USB. Začne poslouchat povely, zpívat, tancovat. Dokonce odpovídá na vaši výchovu i charakterově. Můžete z něho vychovat poslušného, milujícího a učenlivého mazlíčka, nebo mrzutou mrchu, která se mstí za to, že se o něho nestaráte.

Koukněte na video: http://www.youtube.com/watch?v=4HzesyfcDfQ