Jste ve stresu a chtěli byste vyzkoušet nový způsob odreagování? Nebo toužíte po nových zážitcích a rádi byste si mohli trochu „zablbnout“? Ať už tak či tak, možná je právě drum circle, neboli skupinové bubnování, ta pravá aktivita pro vás. 

Nebojte se, nepotřebujete předchozí zkušenosti s bubnováním, ani žádný zvláštní hudební talent. Nemusíte mít ani vlastní buben (i když pokud nějaký vlastníte, určitě si ho můžete vzít). Na organizovaných akcích většinou bývají k dispozici, často spolu s dalšími bicími, chřestícími, cinkacími a podobnými nástroji.

A jak takové skupinové bubnování vypadá? Na místě se sejde skupina lidí, rozebere si bubny (používají se hlavně africké djembe, na které se hraje rukama) a další rytmické hudební nástroje. Ty si můžete v průběhu vyměnit za jiné, pokud jsou volné, a tak si jich vyzkoušet více druhů. Sesednete se do kruhu – a zábava začíná.

Drum circle se obecně říká dvěma typům akcí – jak méně organizované, kde se prostě sejde skupina lidí, aby si spolu zabubnovali, u nás to ale většinou bývá organizovaná událost, kterou vede takzvaný facilitátor. Ten má za úkol zajistit, aby se přítomní osmělili, a umocnit jejich zážitek tím, že skupinu jemně řídí – dává pokyny ke zrychlení tempa či zpomalení, hlasité nebo méně hlasité hudbě. To pomáhá začít těm, kteří si nevědí rady nebo jsou příliš nesmělí, a umožňuje větší zážitek všem přítomným. Facilitátor ale není totéž, co dirigent, a u drum circle také nejde o výkon, ale o radost ze hry. Dobrý facilitátor by měl skupině naslouchat a jen jemně usměrňovat nebo vést.

Jinak si ale můžete dělat, co chcete. Vyhovuje vám hrát potichu, praštit do bubnu vší silou, hrát si a zkoumat, jaký zvuk vydá rána na okraj bubnu oproti ráně na jeho prostředek? Vše je dovoleno. Můžete si najít vlastní tempo a experimentovat, zároveň ale naslouchat rytmu skupiny a být jeho součástí – protože o tom drum circle především je. Zatímco se přes vás přelévají vlny zvuku, stanete se součástí nádherného, všudypřítomného hlasitého rytmu, který zaplní celou místnost a odnese všechny myšlenky. Bubnování je svým způsobem meditace, kterou zvládne každý – stačí se jen soustředit na pravidelné údery do bubnu a ve vaší hlavě už nezbyde prostor pro další úvahy. Budete odcházet odpočatí, nabití energií a s úsměvem na tváři.

Kde a jestli se taková akce ve vašem městě pořádá, můžete zjistit googlením slovního spojení „drum circle“, případně „skupinové bubnování“. Vydat se můžete jak na organizovanou akci, nebo si sami pořádání skupinového bubnování objednat, například jako teambuilding, při příležitosti oslavy narozenin, nebo jen tak, jako zážitek pro vás a vaše přátele.

Zdroj obrázku: http://en.wikipedia.org/wiki/Drum_circle