To by bylo, kdyby nám lékař v ordinaci místo prášků předepsal pár hodin Bacha nebo Mozarta. Tak horké to sice asi nebude, ale už se nám potvrdilo, že hudba může být nejen pastva pro uši, ale taky lék.

Lepší než sex?

Když jsme zcela zdraví, jsme v harmonii se svými tělesnými i psychickými rytmy. Jakmile se naše harmonie pošramotí, můžeme ji dát do pořádku za pomoci vibrací.

A hudba v podstatě není nic jiného než vibrující vzduch. Ten proběhne zvukovodem a narazí na bubínek. Hlemýžď jej pak pošle do mozku ve formě elektrických impulzů a ten z nich poskládá hudbu. Hudba dokáže takto zaměstnat naráz celý náš mozek a je pro nás proto největším stimulátorem. Kromě sexu nemá na lidské tělo nic takový účinek. Hudba (stejně jako sex) vyplavuje do krve tzv. hormon štěstí neboli endorfin.

První pomoc při stresu

Díky tomu má hudba na naše těla nejen léčebné účinky, ale dá se využít i v méně závažných případech. Zlepšuje naše soustředění, povzbuzuje kreativitu, posiluje imunitní systém a také paměť. Určitě si sami vzpomenete, kolikrát se vám něco vybavilo jen díky hudbě. Může také pomáhat při stresu, poruchách spánku a mírnit bolest.

Jedním z hlavních příčin léčivosti hudby je patrně skutečnost, že nám otevírá komunikační a vnímací kanály a pomáhá uvědomovat si vlastní pocity, které během obvyklé činnosti potlačujeme či ignorujeme. Hudba nám pomáhá najít cestu k sobě samým i ostatním.

Volání divočiny

Znáte ten pocit husí kůže, který dokáže hudba vyvolat, zejména pokud šikovně podbarvuje působivou filmovou scénu? Je to odkaz naší minulosti. Zvířecí matky totiž volají na svá zatoulaná mláďata. Jakmile toto volání mládě zaslechne, naježí se mu všechny chlupy, aby ho ochránily před zimou, dokud nebude bezpečně v teplé blízkosti matky. Některé tóny mají úplně stejný efekt na lidi.

Šamanské zpěvy

Ovšem ne každá hudba je léčivá, tvrdí vědci. Neharmonické hudební styly jako je metal nebo techno považují za vyloučené z teorie o léčivosti. Připouštějí, že tato hudba může odbourat agresi nebo zlost, či zklamání, ale zároveň varují, že zvyšuje krevní tlak.

Jako předpis na dobrou náladu doporučují odborníci živé latinskoamerické rytmy. Pro fajnšmekry je určitě vhodný orchestr nebo jazz, ale v obou případech je to hudba dost intelektuálně náročná. Pro většinu lidí je optimální dobře se naladit či podpořit svou pracovní morálku při rocku nebo popu.

Úplně nejlepší léčbou je však lidský hlas. To tušily už starověké kultury a ví to i současné domorodé kmeny. Jejich šamani svým zpěvem záměrně vytvářejí přesně takové tóny, aby pozitivně působily na postižené oblasti.