Vánoce už pomaličku ťukají na dveře a to znamená jediné. Uslyšíme opět po roce vánoční koledy! Vánoční koledy opět zaplaví nejen obchodní domy a vánoční trhy, ale také je uslyšíme v rádiích a všude, kam půjdeme. Připomínají nám, že tady na chvíli bude Štědrý den. Vánoční koledy jsou známé po celém světě, zpívají se v Americe, Německu, Itálii, Rakousku, Portugalsku, zkrátka všude. Jaké jsou však ty nejoblíbenější?

České i zahraniční

Žijeme v České republice a tak samozřejmě dáváme přednost těm českým koledám. Ty jsou krásné, mají velmi příjemnou melodii a uchu lahodící text. Kdo by si například při balení dárků nebo strojení stromečku nezabroukal rád Nesem vám noviny nebo Pásli ovce Valaši. Možná jste příznivci těch anglicky zpívaných jako Holy Night nebo Gloria. Jaká je ta nejoblíbenější?

V několika jazycích

Najít a definovat tu nejoblíbenější koledu napříč všemi je velmi těžké. Ono hodně také záleží na zdařilém nazpívání, na tom, jaký hudební podklad tomu v danou chvíli sám autor dá. Podle dostupných statistik je však nejznámější a také nejoblíbenější vánoční koledou na celém světě Tichá noc.

Jde o koledu, která se poprvé zahrála a zazpívala v roce 1818 o Vánocích. Bylo to v kostele sv. Mikuláše v Oberndorfu, což je blízko Salzburgu. Text k písni, která oslavuje nádheru a krásu vánoční noci napsal kaplan Mohr v roce 1816. Byla předvedena jen v doprovodu kytary, protože v kostele měli problémy s varhany.

Dnes je přeložená asi do tří stovek jazyků a nářečí a to včetně češtiny. Můžeme ji například slyšet jako německou verzi Stille Nacht, v angličtině jako Holy Night, v španělštině jako Noche De Paz či francouzštině jako Sainte nuit a ve spoustě a spoustě dalších jazycích.