Finská metalová kapela Nightwish si od svého vzniku v roce 1996 získala srdce milovníků hudby z celého světa. I přestože kapela postupně vystřídala několik zpěvaček a její styl se během let změnil, mají její melodické skladby své stálé místo na hudební scéně.

Název „Nightwish“ vznikl podle jedné z prvních písní, kterou spolu v roce 1996 nahráli zakládající členové kapely – Tuomas Holopainen a jeho dva přátelé z dětství, kytarista Emppu Vuorinen a zpěvačka Tarja Turunen. Ze začátku se jejich styl zakládal především na Tarjině hlasu operní zpěvačky a Tuomasových experimentech s akustickou kytarou a klávesami.

Myšlenka založit kapelu napadla Tuomase Holopainena po jedné noci, prozpívané s přáteli u táborového ohně na ostrově uprostřed jezera Pyhäjärvi. Původní myšlenkou bylo tvořit hudbu, která by se dala hrát právě u táboráku. Tuomas působil jako skladatel a textař. Inspiraci zpočátku nacházel u filmové hudby, kapela brzy do svého stylu ale začlenila i metalové prvky.

V roce 1997 do kapely přibyl bubeník Julius Nevalainen. V době jeho příchodu také Vuorinen nahradil akustickou kytaru elektrickou. V březnu tohoto roku Nightwish nahráli sedm písní, které později vydali jako album pod názvem Angels Fall First. Přijetí tohoto alba bylo rozporuplné – kritici ho často hodnotili nepříliš dobře, ale posluchači ho přijali nadšeně. Album dosáhlo 31. příčky ve finském žebříčku prodejnosti alb.

V prosinci roku 1997 už Nightwish hráli na svém prvním koncertě. Odehrál se v jejich rodném městě Kitee. Během zimy kapela naživo vystupovala ještě šestkrát. Později byla její činnost dočasně přerušena, protože jak Vuorinen, tak Nevalainen museli nastoupit na vojnu.

V roce 1998 přibyl další člen kapely, Tuomasův přítel a baskytarista Sammi Vänskä a kapela začíná pracovat na svém druhém albu, Oceanborn, které je podle členů kapely dodnes technicky nejnáročnějším albem, jaké nahrávali. V roce 2000 pak přišlo album Wishmaster, které se vmžiku octlo na první příčce prodejnosti alb.

V tomtéž roce kapelu opustil Vänskä a jeho místo zaujal nový bubeník, Marco Hietala, a Nightwish vydává album Century child, při jehož nahrávání kapela poprvé spolupracovala se symfonickým orchestrem. Toto album se během pár hodin po zahájení prodeje stalo zlatým, a do několika týdnů dokonce platinovým.

V roce 2004 vyšlo album Once, po jehož vydání následovalo světové turné nazvané Once World Tour. Zlom v činnosti kapely pak nastal v roce 2005, kdy se ostatní členové kapely rozhodli pokračovat dál bez Tarji Turunen – měli totiž pocit, že strhává příliš mnoho pozornosti na sebe a že její zájem o kapelu začíná být příliš komerční. Tento úmysl jí členové kapely sdělili pomocí otevřeného dopisu, který poskytli také médiím. Tarja prohlásila, že toto rozhodnutí pro ni byl šok a způsob oznámení, který si kapela zvolila, byl zbytečně krutý. Mnoho fanoušků Nightwish si dodnes spojuje „zlatou éru“ této skupiny právě s Tarjiným zpěvem.

V době nahrávání alb Century Child a Once se styl kapely postupně mění – od původních melodicky laděných skladeb ve stylu symfonického power metalu, ve kterých Nightwish využívali nástroje a styl zpěvu z klasické hudby, se postupem času zčásti přesunuli k tvrdšímu a více rockovému výrazu. Přesto v jejich repertoáru stále zůstávají i jemněji laděné balady.

Místo Tarji se v květnu roku 2007 ke kapele přidala švédská zpěvačka Anette Olzon. Tu pak v roce 2012 nahradila současná zpěvačka Nightwish Floor Jansen. Skupina za celou dobu svého působení nahrála osm studiových a čtyři živá alba, další studiové album Endless Forms Most Beautiful se chystá v průběhu roku 2015.

Zdroj obrázku: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/Nightwish-_palais.jpg