Možná je to vaše noční můra. Přihlásíte se na Facebook a tam vás čeká žádost o přátelství od vaší matky. Možná vám pomůžeme pochopit, jaké důvody vedou vaše rodiče k tak podivnému chování.

Dva životy jsou příliš náročné

Rodiče na Facebooku nás většinou dost trápí. Těžko můžeme jejich přátelství odmítnout. Nejenže by se urazili, ale co hůř, podezírali by nás z různých nekalostí. A možná by nám zatrhli kapesné.

Existují experti, kteří to prostě řeší tím, že mají na Facebooku dvě identity. Jednu pro kamarády, jednu pro rodiče. Není to ovšem moc dobré řešení. I o falešný profil byste se museli dobře starat, aby rodičové nepojali podezření. Kromě toho, že je to obrovský žrout času, hrozí, že se prořeknete. Proto tuhle úmornou cestu rozhodně nedoporučujeme.

Rodiče se o nás prostě bojí

Nejjednodušší a nejrozumnější je, pokusit se s rodiči domluvit. Oni mají své důvody, proč vás chtějí mít pod kontrolou i ve virtualitě. Prostě mají pocit, že vás musí chránit i ve virtuálním světě.

Obávají se, aby vás neotravoval nějaký úchylák a jestli jste dost opatrní a z vašich statusů nebo fotek se nemůže někdo dozvědět víc, než by bylo zdrávo. Samozřejmě, mají i nutkání kontrolovat, jestli neděláte něco zakázaného. Nepijete, nekouříte trávu, nehrnete se příliš do sbírání sexuálních zkušeností nebo nepodvádíte ve škole.

Fotky z dětství a jiné trapárny

Ideální je zvolit cestu přiměřené opatrnosti. Jakmile vám žádost o přátelství s rodiči zaklepe na virtuální dvířka, promluvte si s nimi. Dejte jim najevo, že si vážíte jejich pozornosti a lásky. Řekněte jim, že rádi jejich přátelství přijmete.

Zároveň jim ovšem také vysvětlete, že fotky z dětství a „roztomilé“ příhody o tom, jak jste se naučili chodit na nočníček, by vás nesmírně ztrapnily. Uhoďte na strunu jejich paměti – za jejich mládí sice Facebook nebyl, ale tenkrát rodiče všem tyhle historky vykládali naživo. A ani vašim rodičům se to nelíbilo.

Zveřejňujte  pro omezený okruh

A až přijmete jejich přátelství, udělejte opatření. Rodiče si ponechte třeba ve skupině rodina a vytvořte si skupinu kamarádi, na které pak budete omezovat viditelnost příspěvků, které by mohly být riskantní.

Raději se však na tento mechanismus zcela nespoléhejte, Facebook je dost chybový, podléhá neustálým změnám a rodiče by se mohli k vašemu statusu dostat přes like někoho jiného. A smutná pravda je, že když si nedáte pozor na heslo, rodiče někdy zajdou až moc daleko… Proto se snažte všechno, co by neměli vědět, psát jen do soukromých zpráv.