Pokud milujete filmy a v šuplíku se vám suší už několik scénářů, nastal čas k ráznému činu! Dnes můžete natočit skutečně dobře vypadající film i doma v garáži. Dokonce vlastně ani nepotřebujete kameru, vystačili byste si s foťákem.

Mobil, foťák nebo kamera – poslouží všechno!

Ne, vážně vás nehoupeme, ale na druhé straně musíte přesně vědět, jaký film byste chtěli dělat.

Mobilem dokážete natočit slušně krátký komorní příběh, který má působit buď autenticky, nebo divně. Jen musíte počítat s tím, že se vám bude mobil během natáčení dost nešikovně držet.

V případě natáčení na mobil budete mít také trable se zvukem, takže budete muset buď doplnit postsynchrony anebo natočit němý film. Fantazii se ovšem meze nekladou a takové ČB retro prokládané tabulemi s psanými dialogy může být ohromně cool.

Foťák může mít kvalitnější obraz, ale rozostří pozadí

Pokud už míříte výše, může být vaším parťákem DSLR  (Digital single-lens reflex) foťák, který už se v mnohém zcela vyrovná kameře. Pokud k němu budete mít dobré objektivy, obrazový záznam bude kvalitnější než u levnějších kamer. Díky většímu snímacímu čipu docílíte menšího šumu, většího dynamického rozsahu i rozsahu barev.

Na druhou stranu vám foťák bude točit s menší hloubkou ostrosti a rozostří pozadí. Také většinou nemá vstup pro externí mikrofon (postsynchrony jsou opruz a leckdy nedopadají dobře). S foťákem také nenatočíte akční scény, protože má CMOS snímač, který pokřivuje objekty v rychlém pohybu. Stejně jako mobil, i foťák se při natáčení špatně drží a asi nejhorší je absence automatického zaostřování, což je pro začátečníky funkce k nezaplacení.

Jen s kamerou se však budete cítit jako správný rejža

Nejlevnější kamery se ovládají velmi jednoduše a mají automatické funkce. Jsou velmi vhodné k točení domácích videí, ale na film je přece jen lepší něco dražšího, co se dá nastavovat i manuálně. Pro začátek si skvěle vystačíte s kamerou pro náročnější uživatele, nemusíte hned investovat do profesionální.

Výhoda kamer je v tom, že jsou od ergonomie přes velikost displeje a možnost jeho vyklopení zkrátka dimenzovány jen a jen na pohodlné natáčení. Při výběru si dejte pozor na zoom. Ten totiž může být buď optický, nebo digitální. Vás bude zajímat optický, protože nezmenšuje kvalitu obrazu.

Hlavně bacha na typ snímače a světelnost!

Pokud chcete být akčním režisérem, tak bacha na velikost a typ snímače – ideální je CCD. CMOS snímač (přestože poskytuje vyšší rozlišení a vůbec může odvést lepší práci než CCD) by tohle nezvládl, ačkoliv pro režiséra komorních dramat bude znamenat jen samé výhody. Dražší kamery mívají ovšem snímačů víc, takže pak nemusíte řešit toto dilema. Důležitá je i světelnost objektivu – čím větší, tím lépe.

Pokud chcete vidět na vlastní oči, jak vypadá obraz natočený jednotlivými typy a značkami kamer, stačí skáknout na vimeo.com, zadat do vyhledávání typ kamery (ale i foťáku) a pak si pustit jimi natočená videa. Snad vám to pomůže v rozhodování.