Trable se sluchátky má občas každý z nás. Jednou se nám nečekaně polámou dráty, jindy jsme zklamaní nekvalitní reprodukcí našich oblíbených fláků. Některá nepříjemná překvapení si ovšem můžeme ušetřit pečlivým výběrem sluchátek.

Častý poslech si žádá kvalitu

Až si budete vybírat sluchátka, je třeba si uvědomit, k čemu přesně je potřebujete. Zda je využijete hlavně doma u PC nebo snad při cestě do školy, či sportovních aktivitách. Také je důležité mít představu, jak často je budete využívat a jak důležitá je pro vás kvalita reprodukce hudby.

Jinými slovy, pokud víte, že hudbu posloucháte jen 1x měsíčně v dálkovém autobuse jako clonu, chránící vás před nekonečnými litaniemi spolucestujících, nepotřebujete extra kvalitu. Naopak pokud hudbu posloucháte denně a chcete z ní mít co největší zážitek, vyplatí se do sluchátek investovat.

Špunty versus klapky na uši

Vybírat si můžete z několika typů. Špunty a pecky do uší jsou velmi pohodlnou variantou pro každodenní poslouchání muziky. Sbalené se vlezou prakticky kamkoliv, ovšem mohou vás tlačit v uších a jejich reprodukce bude vždycky o něco horší než u vymakanějších sluchátek.

Pokud jste skuteční fajnšmekři, hodí se vám víc sluchátka se sluchadly na uších nebo kolem uší. Jsou primárně určena profesionálům, protože umožňují nejlepší reprodukci. Jejich mínusem je, že se moc nehodí do MHD, protože ruší lidi ve vaší blízkosti, a také jsou poněkud neskladná.

Volím si tebe, bezdráte!

Opravdové dilema nastane, když se rozhodnete pro kvalitní reprodukci se sluchadly na uších nebo kolem nich. Tato sluchátka totiž existují jak ve formě drátové tak bezdrátové.

Bezdráty se zdají fajn, neomezují vás tolik a nepolámete časem dráty. Na druhou stranu taková sluchátka ztrácejí na kvalitě reprodukce a baterie vám většinou dojdou v nejméně vhodnou chvíli.

Napoví vám frekvenční rozsah a citlivost

Tyto dva údaje byste měli najít na balení sluchátek a pomohou vám odhadnout kvalitu jejich reprodukce.

Frekvenční rozsah označuje rozpětí, ve kterém sluchátka přehrávají zvuky. Lidské ucho je dimenzované na 20 – 20 000 Hz. Kvalitní sluchátka se pohybují ve stejném rozpětí.

Co se citlivosti týče, dobrá sluchátka ji mají v rozpětí 94-97 decibelů. Pak už platí, že čím nižší citlivost, tím horší kvalita.

Sázka na jistotu

Ovšem jako u každého zboží, i u sluchátek platí, že kvalita nezávisí vždycky na ceně. Pokud se nespokojíte se zastřeným a nevýrazným zvukem sluchátek za pár korun, ale nechcete se nechat ani nachytat na drahý šmejd, jsou sázkou na jistotu některé značky. Nejkvalitnější sluchátka vyrábí třeba Sennheiser, Grado Labs, AKG nebo Ultrasone. Hráči her si také velmi oblíbili firmu KOSS.