Zneužití osobních elektronických údajů je dnes jedním z největších strašáků. Co dělat, abychom se takovému riziku vyhnuli?

Skutečnost, že u internetu sedíme většinou sami, nás ukolébala a poskytuje nám falešný pocit bezpečí. Nesmíme ale zapomínat, že všude po síti jsou lidé, o jejichž motivacích nevíme nic. Proto bychom si měli vypěstovat základní bezpečnostní návyky, které budeme na internetu uplatňovat.

Stalkeři a jiná kyberverbež

Možná máte jen matnou představu o tom, proč se vlastně kolem osobních údajů na internetu dělá takový povyk. Jejich zneužití začíná docela nevinnými nevyžádanými reklamními emaily, ale pokračuje mnohem nepříjemnějšími věcmi.

Typickým následkem je stalkování. Velmi ho usnadnily sociální sítě. Stalker si tam v klidu vyhlédne svou oběť a z profilu a statusů načerpá potřebné informace. Pak přesně ví, jak a kde může svou oběť pronásledovat.

Krádež identity vás také rozhodně nepotěší. Představte si, že se vám někdo nabourá do facebookového účtu. Co všechno může navykládat vašim přátelům, partnerovi a jaké škody tím způsobí.

A zdánlivě zcela nevinná zmínka o odjezdu na dovolenou s rodiči, kterou dáte na sociální síť, může být přímým pozváním pro zloděje.

Dvojsečnost osobních údajů v dnešní síti

V rámci prevence bychom se neměli na internetu bezhlavě registrovat na každou stránku, kam zabloudíme. Pokud vám připadá, že web požaduje údaje, které vůbec ke své funkci nepotřebuje, raději běžte o stránku dále.

Většina z nás je na některé sociální síti a snadno zapomínáme, že tam nejsme obklopeni jen úzkým kroužkem přátel.  Při troše šikovnosti se každý může dostat k naší stížnosti na učitele anebo k tak trošku nahaté fotce. Na některých sociálních sítích se dá nastavit omezený přístup k vašim datům, přesto je lépe pamatovat na to, že co je na síti, je prakticky veřejné.

Síťoví Indiáni umí číst ze stop

O digitální stopě jste možná už slyšeli. Při pohybu na internetu ji za sebou zanecháváme všichni. Většinou se virtuálním světem pohybujeme pod nicky, ale i to je ošidné, pokud používáme pořád ten samý. Pro zmatení stop je lepší nicky hodně střídat, ideálně zvolit pokaždé jiný. Jinak si totiž leckdo může z několika našich profilů seskládat víc osobních údajů, než by nám bylo milé.

Stejné a ještě přísnější pravidlo platí pro hesla. Zadávejte těžko odhadnutelné sekvence písmen i číslic a nikdy nepoužívejte to samé heslo pro víc účtů.

Data jednou do sítě vložená v ní zůstávají navždy. Možná je pohřbí další vrstvy, ale kdo chce, naše neaktivní profily si najde.