Posted on

Chcete si nanečisto vyzkoušet tetování, nebo změnit barvu vlasů a přitom je neponičit, ale naopak jim prospět? Potom byste se možná měli seznámit s hennou – tropickou rostlinou, z jejíchž sušených listů se vyrábí prášek, používaný k barvení vlasů i ke zdobení pleti ornamenty.

Henna bílá je tropická rostlina, jejíž listy obsahují velké množství pigmentů. Po usušení a rozdrcení z nich vzniká prášek, který se používá na barvení pleti a vlasů, ale i kůže, hedvábí a vlny. Dá se vcelku snadno sehnat i u nás, většinou v internetových obchodech. Jestli jste se s hennou ještě nesetkali, pojďte si trochu zaexperimentovat!

Henna na vlasy – kromě barvy i léčivé účinky

Henna se od chemických barviv liší tím, že neproniká do struktury vlasu a tím pádem ho neničí. Místo toho ho jen obalí ochrannou přírodní vrstvou. Díky tomu ale na každých vlasech vytvoří trošku jiný odstín v závislosti na jejich barvě a struktuře. Světle hnědé vlasy zbarví do výrazné tiziánové barvy, tmavě hnědé do mahagonova a černé získají jen mahagonový nádech a větší lesk, ale jinak barvu nezmění. Pokud máte pochybnosti, jaký odstín henna na vašich vlasech vytvoří, můžete nejdříve zkusit obarvit jen jeden pramínek vlasů.

Henna vlasy nejen barví, ale také jim prospěje – má velké regenerační účinky, zabraňuje třepení a lámání vlasů a navíc je ochrání i před UV zářením. Pomáhá také proti lupům. Pokud byste si chtěli dopřát hennovou vlasovou kúru, ale netoužíte po změně barvy, dá se za tímto účelem sehnat i bezbarvá henna na vlasy.

Jak si připravit hennovou směs na barvení vlasů?

Na vlasy dlouhé po ramena budete potřebovat asi 50 gramů henny. Pokud barvíte poprvé a chcete mít jistotu, že se henna dostane rovnoměrně všude, použijte radši o něco větší dávku.

Hennový prášek v misce zalejte horkou vodou nebo čajem – za stálého míchání přidávejte tekutinu, dokud nevznikne směs o konzistenci hladké kaše. Pokud chcete docílit intenzivnější zrzavé barvy, můžete přidat citrónovou šťávu (pro citlivou pleť použijte pomerančovou), pro červenější odstín hennu zalejte silným ibiškovým čajem nebo do ní přidejte několik lžic vinného octa. Pro získání nejtmavšího odstínu hennu zalejte silnou černou kávou nebo odvarem z ořechového listí.

Kaši důkladně rozmíchejte do hladka, překryjte potravinovou fólií, aby neoschla, a nechte v teple odstát – stačí chvíle, ale čím déle, tím více pigmentu se do směsi uvolní a tím bude barva sytější. Mezitím si umyjte vlasy, a dokud jsou ještě vlhké, naneste na ně hennu v rovnoměrné vrstvě. Pokud jste hennovou kaši nechali odstát déle, ohřejte ji před nanesením na vlasy ve vodní lázni. Pozor – henna už po několika minutách barví pokožku, takže si na práci s ní vezměte gumové rukavice, a namažte si čelo a uši mastným krémem, abyste je ochránili.

7824637118_b719089d87_b

Po nanesení henny vlasy důkladně zabalte do igelitu nebo potravinové fólie. Tu překryjte ještě čepicí nebo ručníkem, aby směs zůstala v teple – jedině tak se uvolní dost barviva. Obvykle se henna nechává působit 1-2 hodiny, ale pro dosažení intenzivnějšího odstínu i regeneračního účinku ji můžete nechat na vlasech i přes noc.

Pokud se vám hned po nabarvení odstín nezdá dost výrazný, nemusíte propadat zoufalství – henna na vlasech po několika dnech zoxiduje a postupně ještě trochu ztmavne. Barvit můžete, jak často chcete, obvyklé je barvu obnovovat po čtyřech až pěti týdnech. Po prvním barvení se ale pro dosažení požadovaného odstínu doporučuje provést druhé po kratší době, zhruba po týdnu.

Pozor – henna se nedoporučuje používat s chemickými barvami na vlasy, obzvláště s těmi, které obsahují zesvětlovač. Na takto barvených vlasech je výsledek jejího použití těžko předvídatelný. Pokud jste si předtím barvili vlasy chemicky, je nutné aspoň čtyři týdny počkat, a potom hennu vyzkoušet na jednom pramínku vlasů.

„Tetování“ hennou – ozdobné vzory na pár týdnů

1637083230_a49d67d03e_b

Přírodní henna barví do oranžova až hněda. Můžete narazit i na černou „hennu“, která sice na kůži působí výrazněji, radši se jí ale vyhněte – kromě prášku z henových listů totiž obsahuje i chemikálie, které mohou podráždit kůži a vyvolat alergické reakce, v horším případě i způsobit popáleniny.

Kaši pro malbu na kůži si připravíte podobně, jako při přípravě henny pro aplikaci na vlasy. Hennový prášek v misce zalejte teplou vodou nebo ještě lépe čajem, doporučuje se přidat i citrónovou šťávu pro výraznější barvu, a rozmíchejte na hladkou kaši. Tu nechte hodinu až dvě odstát. Potom ji můžete nanášet na kůži. Použít se dá igelitový sáček s odstřiženým růžkem, kterým pastu na pleť nanášíte podobně jako při zdobení dortu, případně špejle nebo tenký štěteček. Hennovou kaši na kůži naneste v dostatečně vysoké vrstvě a nechte zaschnout. Různé vzory, kterými se můžete při kresbě nechat inspirovat, najdete na internetu, na komplikovanější ornamenty se dají se koupit i samolepící šablony, přes které hennu jen rozetřete.

Zaschnutí trvá něco kolem půl hodiny, ale čím déle hennu na kůži necháte, tím lepší bude výsledek, takže klidně počkejte i hodinu nebo dvě. Potom hennu opatrně odloupejte. Uvidíte, že vám pasta na kůži zanechala barevný vzor. Pokapejte ho olejem nebo natřete mastným krémem, a po jeho vsáknutí opatrně omyjte zbytky henny. Ze začátku bude výsledek asi působit trochu nevýrazně, ale během pár hodin ztmavne.

Vzor vám na kůži vydrží až několik týdnů, obvyklých je ale zhruba deset dnů. A pozor – nejde smýt. Myslete také na to, že pokud si kresbu hennou necháte udělat na dovolené na pláži, díky jejím ochranným účinkům proti UV záření se kůže pod ní neopálí.

zdroj obrázků: 

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:HennaDecoration.JPG

http://www.flickr.com/photos/hiralhenna/1637083230/in/photostream/

http://www.flickr.com/photos/pfadfinder_bruck/7824637118/