Jste pařan a všichni vám říkají, že kdyby se za hraní her platilo, jste bohatí? Ale hraním přece nemůžete vydělávat, nebo ano?

Každý ve skutečnosti známe nějaké způsoby, jak se živit hraním her. Hry můžete recenzovat, nebo se můžete stát součástí vývojářského týmu. Jsou to ovšem cesty trnité a velmi nejisté. Kromě toho většinou moc peněz nevynáší. Recenzování tedy určitě ne.

Existují však možnosti, jak si můžete vydělat uvnitř hry.  A dokonce se tím dá i uživit. Některé způsoby jsou ovšem nelegální.

Gold Farming není o pěstování zeleniny

Populárním způsobem vydělávání je tzv. farmaření zlata. Vychází z pravidel herní ekonomiky, tedy nabídky a poptávky. Stejně jako v reálném životě, i v tom herním jsou bohatí a chudí. Jenže ti herně chudí mohou mít ve skutečném životě prostředky, kterými si mohou dopomoct ve hře.

Díky tomu vznikl systém, ve kterém můžete herní předměty prodávat i za opravdové peníze. Nebo můžete dokonce vypiplávat postavy a prodávat je nedočkavcům, kteří chtějí začínat rovnou na slušném levelu.

Takové farmaření však ničí ekonomiku hry a je nelegální. K hrám, masivně postiženým touto hrabivou mánií, patří například EverQuest. Obsadila ho totiž celá „farmářská firma“ a způsobila tak brutální inflaci herních peněz, že to hru málem zabilo.

Kde se dá herní úroda prodat

Pokud jste častými návštěvníky některých aukčních serverů, možná víte, že se nafarmařené zboží dá zpeněžit právě tam. Z důvodů nelegálnosti jsou však takovéto aukce vyhledávány a potírány. I proto se postupně z prestižních aukčních stránek přesunuly na ty menší a méně známé, například na www.playerauctions.com.

Když chcete hrát fér

Pokud si brousíte zoubky na život podnikatele, proč si napřed nevyzkoušet své nápady v Second Life? Herní měna se tu totiž dá měnit zpětně na skutečné peníze. Potřebujete jen nápad a ten prodat zákazníkům. Vlastně vás to bude stát ještě asi 10 dolarů měsíčně, abyste si zaplatili prémiové členství a mohli si pořídit ve hře pozemek od 5 dolarů měsíčně. A to je na rozdíl od reálného podnikání opravdu mizivá investice.

Co tu můžete dělat? Cokoliv. K již úspěšným podnikatelům tu patří provozovatelé kasin, nočních klubů, módní návrháři, realitní makléři, reportéři, tělesní strážci… Zní to fantasticky, ale funguje to.

Když vsadíte na klasiku

Vydělávat však můžete i zcela tradičně, jakožto nejlepší hráč na světových turnajích. Ty bývají dotovány obrovskými sumami a vítěz si přijde na pěkný vývar. Statistiky super hráčů mluví samy za sebe a jsou velmi lákavé. Legendou mezi těmito pařmeny je Johnatan Wendel (Fatal1ty), který se díky svému hraní stal milionářem..