Herní konzole Sony Move a Nintendo Wii přišly s ovládáním, které umožňovalo téměř realistický herní zážitek. Teď si ale můžeme konečně zastřílet, zabojovat nebo zatancovat zcela bezprostředně bez omezujících ovladačů. Je tu totiž Xbox 360 Kinect.

Konzole, ovládaná pohyby našeho těla je logickým pokračováním všech herních konzolí, ale museli jsme si počkat docela dlouho. Kinect byl vržen do víru prodeje v listopadu minulého roku a chvíli trvalo, než se objevily vymakanější hry, než je sbírání puntíků a monotónní vyhýbání se překážkám. Letos už dosáhly herní tituly velmi příjemné škály a kromě oblíbených her tanečních a sportovních si můžete zahrát i adventury a akční kousky.

Kolem čeho je všechen ten povyk?

Hlavním tahákem Kinectu je bezdotykové ovládání konzole. Vše kontrolujete pouze pomocí pohybů svého těla a hlasovými příkazy. Díky kameře, senzoru hloubky a mikrofonům dokáže konzole zachytit trojrozměrný pohyb a rozpozná váš obličej i hlas.

Hra, při které se musíte autenticky pohybovat, vás okamžitě vtáhne do děje. Cokoliv herně prožijete, zanechá na vašem těle stopy. Když to přeženete s bojem nebo tancem, budete se na druhý den cítit, jako kdybyste trávili den ve fitku pod dohledem mimořádně sadistického trenéra. Kinect tedy nenabízí jen emocionální zapálení, ale i skutečnou fyzickou aktivitu. A když trochu pomine úžas z nového zážitku, uvědomíte si, co s vámi udělá multiplayer.

Když nehrajete, můžete si povídat

Ovládání této konzole je příjemně intuitivní, takže to zvládnou i zcela nezkušení hráči nebo malé děti. Kinect je sice vyvinut ke hře ve stoje a ovládání celým tělem, ale pokud se vám nebude chtít zrovna stát, což pro herní prožitek třeba u automobilových závodů není nutné, dá se dobře ovládat i z gauče.

Přidanou hodnotu ke hrám tvoří funkce video konference. Nedovoláte se jen dalším majitelům Kinectu, ale můžete se spojit se všemi kamarády, kteří na PC ke komunikaci využívají Windows Live Messenger. Takže si bez problémů pokecáte třeba se Skypem.

Kinect 2 je zatím hudba budoucnosti, ale dost hlasitá

Zatímco se Kinect stále ještě zabydluje v našich srdcích a postupně i domovech, už kolují fámy o vyvíjeném Kinectu 2. Ten bude prý používat místo DVD Blu-ray disky a bude mít vlastní CPU. V současné variantě provádí výpočty procesor Xboxu, což snižuje výkon celé konzole. Samostatný Kinect procesor by přinesl větší přesnost ve snímání pohybů i mimiky obličeje. Bohužel, prý by měl mít také zabudovaný systém ochrany, který omezí možnost hraní bazarových her, protože to jejich vývojáři nemají rádi.