Ještě v nedávné minulosti jsme betonové ploty znali pouze z oplocení továren nebo nápravných zařízení. S tímto ne zrovna estetickým dojmem se dnešní betonové ploty nedají vůbec porovnávat. Naopak se jedná o vzhledově pohledné oplocení, které má navíc celou řadu výhod ve srovnání s jinými ploty. Elegantní betonový plot kolem rodinného domu, nebo i jiného objektu lze dokonce barevně přizpůsobit stylu domu i jeho fasádě. Na výběr jsou různá vzorování a tvarování betonových plotů.

Parametry betonového plotu

Betonový plot tvoří sloupky a desky z kvalitního armovaného betonu. Na výběr je několik rozměrů, nejběžnější délka desky jsou dva metry, výška 50 cm a síla je 5 cm. Základním pojivem při výrobě sloupků i desek je cement a kamenivo. Používán je výhradně certifikovaný mrazuvzdorný beton.

Sloupky i desky jsou velice pevné a zároveň pružné díky svařované výztuži z betonářské oceli. Pevnosti a odolnosti se dosahuje také přidáváním chemických přísad.

Stavba betonového plotu

Málokteré oplocení pozemku můžete mít hotové tak snadno a rychle. Nemusíte složitě upravovat terén, ani budovat základy. Povrch terénu stačí pouze srovnat, aby spodní desce nevadil kámen či hrbol. Dalším krokem je vyhloubení otvorů pro betonové sloupky. Přesnost vzdálenosti sloupků od sebe můžete naměřit pomocí dvoumetrové latě, kterou zasunete do drážek sloupků stejně jako poté betonové desky. Výška plotu může být podle výšky desek od půl metru až třeba do dvou a půl metru.

Výhody betonových plotů

Vedle jednoduchosti a rychlosti výstavby je to dlouhá životnost bez jakékoliv potřeby údržby. Pokud dojde k poškození některé desky, lze desky vysunout a nahradit poškozené za nové. Další výhodou je vytvoření soukromí a pocitu bezpečí. Nezanedbatelný je také protihlukový efekt, což ocení zejména majitelé domů v rušných ulicích nebo v blízkosti železniční tratě. Pokud si chcete betonový plot ozelenit, není nic jednoduššího, než jej nechat obrůstat popínavými rostlinami. Betonové sloupky jsou na výběr buď hladké, nebo vzorované stejně jako desky.