Váháte, jestli si pořídit herní PC nebo konzoli? Nebo přemýšlíte, jestli jste nezvolili špatně a pravdu nemá kamarád? Podívejte se, na čem v Čechách rádi hrajeme a která volba je ta nejlepší.

Na čem hrají Češi

V Čechách zatím hrají prim herní PC. Důvodů to má několik. Je pro nás trochu obtížnější držet s USA krok v pořizování nových technologií. Ceny u nás padají později a na stejnou věc musíme déle šetřit.

Také jsme ještě spíš zvyklí na to, že konzole umí jen hry a my potřebujeme trošku multifunkčnější zařízení. Na herním PC také pracujeme a serfujeme po netu.

Kromě toho originální hry, určené pro PC, jsou u nás díky množství, které se v českém jazyce prodá, levnější než hry konzolové. A navíc nám PC schroustá i hry upirátěné, což konzole odmítají.

A co je teda lepší?

Odpověď, jak už to tak bývá, není jednoduchá. Je potřeba se seznámit s vlastnostmi PC a konzolí, abyste se dokázali rozhodnout, co vyhovuje právě vám.

Obecně se dá říct, že PC má kromě již výše zmiňovaných výhod zatím stále nižší pořizovací náklady. Na druhé straně rychle zastarává a sami víte, jaký je to opruz, když zjistíte, že novou hru už na něm prostě nerozjedete. PC určené k hraní potřebuje prostě výbavu na úrovni. Kromě toho má také větší nároky na údržbu. A pařit u monitoru vsedě na židli není úplně vrchol luxusu.

Konzole naproti tomu nevyžadují prakticky nic. Zapnete je, lupnete do nich hru (ovšem originální) a jedete. Nemusíte se starat o žádné hroucení systému nebo jeho zastarávání. Kromě toho dnešní konzole už umí takové věci jako přehrávat filmy v HD rozlišení, přehrávat hudbu a napojit se na internet.

Nejúžasnější jsou na nich asi ty veliké obrazovky, které vám dají ze hry úplně jiný pocit a pak možnost hrát z pohodlí gauče nebo si ve stoje užívat ovládání pohybem celého těla.

A jak vybrat konzoli?

Sony PlayStation 3 je nejvýkonnější a má bezkonkurenčně nejlepší grafiku her. Některé hry na něm rozjedete i v HD rozlišení. PlayStation nezaostal za ostatními konzolemi a ovládá se už i pohybovým ovladačem.

Microsoft Xbox 360 je relativní nováček a proto nemá tak širokou nabídku her, ačkoliv rychle dohání své soupeře. I tady dokážou hry běžet s vysokým rozlišením a filmy dokáže Xbox pustit v HD kvalitě. Grafické ztvárnění je sice horší než u PlayStationu, ale lepší než u Wii. Nicméně výkon Xboxu už se nebude zlepšovat, je využit naplno. Xbox Kinect s pohybovým snímačem místo ovladače vyvolal minulý rok v konzolích revoluci.

Nintendo Wii má sice nejnižší výkon a grafika není nic moc, ale bude se zlepšovat. Jeho výhody jsou v intuitivnějším způsobu ovládání, než u ostatních konzolí. I Wii využívá pro ovládání pohybové senzory.