Pokud vám dnes naordinují rovnátka, nemusíte se plížit kanály a schovávat se ve škole před posměváčky jako před lety. Naopak, můžete ve třídě udávat módu, protože drátky v puse jsou in!

Rovné zuby = zdravé sebevědomí

Zuby potřebujeme vyrovnat většinou proto, abychom neměli problémy se zubní hygienou. Může to však být i estetická záležitost. Většinou nám nedělá příliš dobře pobíhat po světě s něčím, co považujeme za ošklivé. Z toho důvodu nám rovnátka mohou pomoct nejen se zdravím našich zubů, ale i se sebevědomím a celkovým pocitem pohody.

Volba rovnátek není úplně jednoduchá záležitost. Až specialista vám může na základě vyšetření doporučit, která rovnátka by připadala v úvahu. Není však na škodu se s jednotlivými typy seznámit předem a promyslet si, která by byla pro vás ta pravá.

Tlak drátu rovná zuby

Rovnátka fungují vlastně na úplně jednoduchém principu. Ortodontické zámečky prostě tlačí na zuby a tím je pomalu rovnají. Tlak jim pomáhá vyvíjet drát, který je jimi provlečený.

Rovnátka se dělí na snímatelná a fixní, ale dnes se využívají spíše fixní, vzhledem k jejich větší účinnosti. Proto si budeme povídat o nich. Dělí se podle použitých zámečků na kovové, samoligovací a estetické.

Barevný úsměv androida

Kovová rovnátka jsou poměrně pevná, proto rovnají zuby docela rychle. Nevýhodou by mohla být jejich viditelnost a nápadnost, ale my už víme, že dnes je in nosit rovnátka, takže nám nebude vadit se jimi pochlubit. Navíc se jejich drát přichycuje gumovými ligovacími kroužky, které si můžete pořídit v zářivých módních barvách.

Další možností jsou tzv. rychlá rovnátka se samoligujícími zámečky. Ty nepotřebují ligovací gumičky (takže žádné barvičky), ale zase je s nimi léčba zubů ještě rychlejší než s kovovými rovnátky. Využívají high-tech drátu s tvarovou pamětí a nedráždí rty ani jazyk. Díky jejich trvanlivosti nemusíte chodit tak často na kontrolu. Pořád jsou ovšem dost nápadná a poněkud dražší než kovová.

Neviditelné dráty

Prakticky neviditelná jsou estetická rovnátka. Jsou celá vyrobená z materiálů barvy zubů nebo průhledných. Takže si jich nikdo nemá šanci všimnout. Nosí je dokonce filmové hvězdy, aby nemusely přerušovat natáčení. Taková rovnátka však mají menší pevnost, proto jimi nelze korigovat všechny vady a délka léčby bývá delší. Pořizovací cena je navíc docela vysoká.

Posledním typem rovnátek jsou rovnátka neviditelná. Všechny jejich komponenty jsou totiž připevněné k zubům z vnitřní strany. Jsou hodně drahá, protože pro každého pacienta musí být ušita s nejmenší přesností na míru.

Troška péče navíc

Pokud se rozhodnete pro rovnátka, nebo vám je doporučí váš zubař, nesmíte zapomínat, že po jejich aplikaci je potřeba dodržovat intenzivnější a pečlivější ústní hygienu, aby nedocházelo k ukládání zubního kamene a zánětům dásní. Ale rovné zuby za to určitě stojí.