Čtečky elektronických knih jsou na trhu už nějaký pátek, ale větší rozruch způsobily teprve minulý rok. Tou dobou jejich ceny klesly tak, aby si je mohl dovolit prakticky každý. Podívejme se, jestli je nadšení ze čteček opravdu na místě.

Cestování nalehko

Čtečka elektronických knih není jen úžasná hračka, ale také nám poskytuje několik výhod. Prvním výrazným bonusem při používání čtečky je pohodlí.

Pokud patříte mezi rychlé čtenáře, tak to sami znáte. Jakmile se chystáte vyrazit na cesty, zachvátí vás panika. Vezmu si s sebou tyhle knihy, ale bude mi to stačit? Co když je všechny přečtu? Mám si jich vzít víc? A kdo se s tím má pořád tahat?

Čtečka je lehounká, skladná a vleze se vám do ní celá knihovna.

Prakticky okamžitá dostupnost

Další výhodou je rychlost, s jakou si můžete do čtečky pořídit e-knihu. Kamenné knihkupectví vám zabere nějaký čas a objednávat papírovou knihu přes internet znamená zaplatit poštovné a čekat pár dní na doručení.

Elektronickou knihu můžete mít prakticky ihned (tedy až se jejich nabídka dostatečně rozšíří i u nás). Když se někdo z přátel na Facebooku zmíní, co skvělého přečetl, můžete si e-knihu rovnou vyhledat, aniž byste vstali od PC a okamžitě zapomněli, o čem byla řeč.

Černobílý svět

Čtečky mají však i své stinné stránky, o kterých se zatím moc nemluví. Elektronický inkoust, který ve čtečkách vykresluje text, je velmi příjemný pro oči, ale zatím ho umíme udělat jen černobílý. Papírové knihy nejsou ovšem jen černá písmenka. Jsou to také umělecká díla, obsahující často působivou obálku a občas i vnitřní ilustrace.

Amazon, Barnes & Noble a ti druzí

Mnohem větší pohromou jsou ovšem samotní výrobci e-čteček. Moc se jim totiž nezamlouvá, že byste si mohli e-knihy kupovat i u jiných nakladatelů. Výsledkem jsou často čtečky, na kterých si můžete prakticky číst pouze produkci knih jejich výrobce. Každý z nich má svůj specifický elektronický formát, který je na cizí čtečce k nepřečtení.

Tohle je problém nejznámějších výrobců čteček a nakladatelů e-knih jako je Amazon nebo Barnes & Noble. V České republice pro změnu ještě nemáme vybudovaný dostatečně velký trh s e-knihami.

Co s přenosnou knihovnou?

Největším hendikepem čteček je ovšem fakt, že jsou v podstatě jednoúčelové. Mnohé mají sice připojení na WiFi a možnost odebírat RSS kanály, ale stále jsou to prakticky pouze pohodlně přenosné knihovny.

Výrobcům sice vyhovuje prodej jednoúčelových zařízení, protože na každém z nich vydělají, ale trend je spíše v integraci funkcí. Vždyť kdo by za sebou chtěl vláčet vozík plný elektronických hraček, kdykoliv vyjde z domu? Příklon k integraci naznačuje i u nás pomalu nastupující tabletová horečka.

Slepá evoluční větev?

E-čtečky jsou bezesporu velmi lákavým mezníkem v historii knihy. Jestli budou jen vývojovým článkem, vedoucím k něčemu jinému a dokonalejšímu, nebo obstojí samy o sobě, na to si budeme muset ještě pár let počkat.