S použitím magnetického povrchu lze proměnit jakýkoli objekt v robota ovládaného magnetickým polem. Magnetický plášť může používat jednoduše pomocí magnetického spreje a robot může vykonávat celou řadu pohybů. Může chodit, kutálet se, plazit se nebo jinak hýbat. Za výrobou této technologie stojí výzkumníci z City University of Hong Kong (CityU) a jejich spolupracovníci z Shenzhen Institute of Advanced Technology and Chinese Academy of Sciences.

Miliroboti

Vyrábění roboti mají velikost hmyzu a nazývají se miliroboti. Dokazuje se různým prostředím pro výzkum, dálkové snímání nebo biomedicínské aplikace. K vytvoření těchto robotů se používá M-spray. Jde o magnetický sprej, který nanese speciální kompozitní lepidlo.

„Naše představa je, že nasazením tohoto magnetického pláště můžeme z jakéhokoli předmětu udělat robota a řídit jeho pohyb,“ říká inženýr CityU Yajing Shen, který vedl výzkum publikovaný v časopise Science Robotics. „M-sprej, který jsme vyvinuli, drží na cíleném předmětu a aktivuje jej, když je poháněn magnetickým polem.“

Použití spreje

Ve speciálních spreji najdeme částice polyvinylalkoholu, lepku a železa. Tento velmi jasný, který velmi dobře přilne k jakémukoliv povrchu u 2D i 3D předmětů. Vytvořená vrstva je velmi tenká, film má tloušťku jen 0,1–0,25 mm. Je třeba je vrstva velmi tenká, zůstane zachována původní velikost a tvar předmětu. Po nanesení magnetických vrstev se naprogramuje zarovnání magnetických částí v povlaku se stále magnetickým polem. Díky tomu se nastaví, jak se bude milirobot pohybovat.

Využití v medicíně

Magnetické roboty je možné vytvořit z mnoha předmětů, od bavlněné nitě až po origami, měkkou fólií nebo plastovou trubkou. Podle materiálu a tvaru jsou následně roboti pohybem různých pohybů. Magnetické části lze kdykoli přeprogramovat a získat, aby robot změnil způsob, jakým se pohybuje. To pomůže robotům, aby si poradili s jinými druhy překážek, které budou mít na cestě. Složky obsažené v M-spray jsou biokompatibilní a v případě potřeby se v těle mohou rozpadnout.

Nabízíme se tedy široké využití v oblasti medicíny. Například takovou potaženou M-sprejem je možné vést na konkrétní místo v těle. Stejně tak lze například získat pohybový katetru, aby se dostal na správné místo a provedl hladké i ostré otáčky. Když je potřebný medicínský objekt na svém místě, magnetický povrch se rozpadne.

„Říditelná dezintegrační vlastnost M-spreje umožňuje uvolňování léčiv v cíleném místě, spíše než rozptyl v orgánu,“ říká Shen.

V plánu je vylepšovat možnosti M-spreje, aby odolával různému prostředí v lidském těle. Také se zkoumá použití této technologie i v dalších oblastech.