Spánek je důležitý, protože díky němu načerpáte dostatek sil, energie. Je také důležitý pro vaše zdraví, hubnutí a celkový rozvoj. Věčná otázka je však, jak dlouho je důležité spát? Je osm hodin dost? Co když spíte méně hodin? Nebo naopak, co když spíte déle? Jak to celé vlastně je?
Nedostatek spánku
Když se objevuje nedostatek spánku má to mnoho dalších příčin, těžko se soustředíte, trpíte výpadky paměti, přidává se bolest hlavy, nevolnost. Při delším nedostatku spánku se může objevovat třes rukou, bolest ve svalech a někdy až halucinace. Jednoduché a běžné úkony, které děláte, vám při nedostatku spánku mohou dělat problémy.
I když se do postele člověk dostane, obyčejně nespí moc dlouho. Tělo obyčejně potřebuje osm hodin, ale to dnes spí opravdu jen málokdo. Mnoho z lidí obyčejně nespí ani sedm hodin, někteří dokonce spí méně než pět hodin a není tedy divu, že pak v práci jen zívají, nesoustředí se a jsou unavení.
Moc spánku škodí
Naproti tomu, když spíte moc, tedy déle, než osm hodin, čelíte zvýšenému riziku zdravotních problémů a předčasného úmrtí. Jak to tedy se spánkem je? V průběhu života se potřeba spánku mění, má na to vliv také věk. Americký Národní ústav pro zdraví zveřejnil tyto informace:
- Novorozenci do 3 měsíců: 14 – 17 hodin
- Kojenci 4 – 11 měsíců: 12 – 15 hodin
- Děti 1 – 2 roky: 11 – 14 hodin
- Předškolní děti 3 – 5 let: 10 – 13 hodin
- Děti školou povinné 6 – 13 let: 9 – 11 hodin
- Teenageři 14 – 17 let: 8 – 10 hodin
- Mladí dospělí 18 – 25 let: 7 – 9 hodin
- Dospělí: 26 – 64 let: 7 – 9 hodin
- Senioři nad 65 let: 7 – 8 hodin
Jaké je tedy resumé? Ideální je spánek okolo osmi hodin u dospělých jedinců. Děti samozřejmě potřebují víc spánku. Tuto dobu byste neměli podceňovat, problémy se zdravím totiž působí jak nedostatek spánku, tak i jeho nadbytek.