Jste milovníky cyklistiky a už se nemůžete dočkat až si budete moci užít jízdu na kole do sytosti? Pokud jste pod stromečkem našli obnos na nákup nového kola, určitě se snažíte vybrat na jaře to nejlepší kolo pro vás. Ale kdo se má v široké nabídce kol orientovat?

My se vám pokusíme usnadnit výběr nového kola tím, že v našem článku porovnáme jednotlivé typy rámů kol. A na vás zůstane jen vybrat správnou velikost a barvu kola.

Nejčastější materiály rámů kol

U kola i horského kola je kvalitní rám nejdůležitějším kritériem výběru. Původně se nejčastěji vyráběla kola s ocelovým rámem. Ty jsou odolné, pevné, levné, ale bohužel také velmi obtížné. Každý materiál pro výrobu rámu kola má své výhody a nevýhody.

Také karbonová kola s uhlíkovými vlákny mají nevýhodu. Technologie výroby je poměrně složitá, což se projevuje na výrazně dražší pořizovací ceně. Stejně tak jsou pro většinu lidí drahá i titanová kola.

Rámy s poměrně nízkými náklady na výrobu a zlatý střed v ceně při pořízení nového kola vám nabídnou hliníková krosová a treková kola i jiné druhy. Hliníkové rámy poskytují oproti ocelovým kolům výhodu v lehkosti, tuhosti a v porovnání naopak s karbonovými koly i cenové dostupnosti. Hliníkové rámy jsou vyráběny jako slitiny hliníku s nějakým jiným prvkem – nejčastěji titanem, železem, křemíkem, hořčíkem a vanadem. Pokud by byl k výrobě kola použit pouze hliník, byl by rám příliš měkký.

Moderní hliníková jízdní kola bývají více odolná při nárazu a při nehodě jim hrozí menší poškození, než kdybyste se vybourali na karbonovém kole. U závodních cyklistů však jasně vyhrává karbonové kolo, neboť hliníkový rám je tuhý a díky tomu poskytuje horší kvalitu jízdy.

Je těžké obecně říci, které kolo je nejlepší. Záleží na vašich cyklistických zvyklostech, kam a jak často jezdíte. Pro cyklistické nadšence bude nejlepší volbou karbonové kolo, pokud jezdíte méně a máte omezený rozpočet, volte rámy z hliníkových slitin, a vytáhnete-li kolo jednou za čas, klidně si vystačíte s ocelovým rámem, protože nemá cenu investovat do něčeho, co nepoužíváte.