Toužíte komponovat hudbu, ale zatím se vám nepodařilo vypátrat, jaké znalosti a dovednosti k tomu potřebujete? My vám s tím poradíme.
Naučte se hrát na klavír nebo na počítač
Díky technologiím se dnes komponování hudby značně zjednodušilo, takže se na to může vrhnout opravdu každý. Aby ovšem vaše tóny stály za to, je lepší si dát práci a získat potřebné znalosti.
Proto byste měli mít alespoň základní hudební vzdělání. Naučte se číst noty, rozumět stupnicím a seznamte se s hudební teorií. To vždycky pomůže, nechcete přece pracně objevovat již objevené. Výhodou pro vás bude i umění hry na některý hudební nástroj, ale můžete si také hravě vystačit s počítačem. Dnes existuje řada softwaru, který vám pomůže komponovat.
Nezbytné je také uvědomit si rozdíly mezi hudebními žánry. Každý má své specifikum a budete-li chtít být úspěšní, musíte zvolit ke každému žánru vhodné prostředky. Jinak se totiž skládá rock a jinak třeba jazz nebo hiphop.
Klíčem ke skladbě je nápad
Samotné komponování se skládá z kousku letmého motivu, který se vám vylíhne v hlavě. Pak už je potřeba ho jen převést do not a zaznamenat si jeho melodii za pomocí hudebního nástroje nebo PC programu. Následně ho můžete rozvíjet, přeskupovat a doplňovat kudrlinky.
Pamatujte na to, že hudba musí probouzet emoce a příliš dlouhé pasáže se stávají nudnými. Proto je zapotřebí hudební motiv variovat, měnit rytmus a tóninu nebo přidávat a střídat nástroje.
Pokud bude melodie určena pro vaši kapelu, není nic lepšího, než obohacovat základní hudební linku společně, třeba v rámci zkoušky. Víc hlav mívá totiž lepší kreativní výsledky a lépe slyší, co nebude pro posluchače fungovat.
Počítač vám pomůže
Pokud se dáte cestou technologií, můžete si pořídit profesionální software, ale do začátku vám doporučujeme spíše programy pro amatérskou tvorbu hudby. Jednak jsou mnohem levnější a také nejsou tak složité na ovládání. Profi programy si raději nechte, až vám bude komponování vydělávat.
Asi nejpopulárnější je program MAGIX Music Maker, protože je nejjednodušší na ovládání. Umožňuje skládat hudbu kladením zvukových bloků pěkně za sebou a jejich úpravu. Jeho pořizovací cena je asi 1 200 Kč.
Pracujte se smyčkami nebo vlastním audiem
Pokud se pyšníte Applem, nabízí se vám pověstný GarageBand. Skvěle totiž spojuje snadnost ovládání s širokou nabídkou editace hudby.
Pro pokročilé skladatele Je tu program Renoise, ze kterého můžete získat velmi kvalitní audio, ale je opravdu pro náročnější a jeho ovládání už není tak snadné. Pokud naopak nepotřebujete nic moc vymakaného, mohlo by se vám hodit Fruity Loops Studio, které pracuje čistě s hotovými audio smyčkami, zvuky, efekty a tóny.
Hledáte-li něco zcela bezplatného, můžete to zkusit s Hydrogenem. Je sice určen pouze k tvorbě bubnů a basů, ale můžete ho skvěle využít na doplnění svých nahrávek nebo videí. Také si na něm ovšem můžete komponovat taneční nebo elektronickou hudbu, takže je to příjemný nástroj do vašich začátků.