Je to příběh trochu jako z pohádky. Pětice mladých lidí se sešla, aby se zúčastnila talentové soutěže Sing off. Poprvé se setkali den před konkurzem na účast v soutěži. Dva z nich v naději na výhru v průběhu soutěže odešli z univerzity. A… opravdu vyhráli. To bylo v roce 2011 a od té doby obliba jejich vokální skupiny Pentatonix po celém světě stále stoupá.

Pentatonix je a capella skupina, což znamená, že její členové nepoužívají žádné hudební nástroje. Všechny jejich skladby jsou pouze zpívané. Tento žánr vznikl z církevní hudby, při které bylo ve ve středověku zakázáno používat hudební nástroje. A capella v italštině znamená  „jako v kapli“.

Skupinu založili tři přátelé z dětství – Scott Hoying, Kirstie Maldonado a Mitch Grassi, kteří spolu chodili na střední školu a už tam spolu vystupovali. Po odchodu na universitu se Scott Hoying stal členem skupiny SoCal VoCals a od jednoho jejího člena se dozvěděl o soutěži Sing-off. Přesvědčil své přátele, aby se spolu s ním zúčastnili. K přihlášení do soutěže ale bylo potřeba mít alespoň čtyři členy. A tak začalo pátrání.

Avriela Kaplana, který byl uznávaným basovým zpěvákem, skupina přátel našla přes společné známé. Kevina Olusolu objevila díky jeho videu na Youtube, kde hrál na cello a zároveň dělal beatbox (imitování zvuků bicích a dalších hudebních nástrojů pouze za pomoci úst). V kompletní sestavě se skupina, která na návrh Hoyinga dostala jméno Pentatonix podle pětitónové hudební stupnice, setkala až den před konkurzem do soutěže.

Do soutěže se dostali – a také v ní úspěšně postupovali. Scott Hoying a Kirstie Maldonado dokonce v naději na výhru odešli z vysoké školy, aby se mohli soustředit na nácvik. A jejich snaha se vyplatila – v roce 2011 se stali vítězi třetího kola soutěže Sing-off a kromě peněžní výhry získali také kontrakt se společností Sony na vydání jejich alba.

Album jménem PTX Vol. 1 vyšlo v červnu 2012. V průběhu jeho natáčení Pentatonix uvolňovali hudební klipy s coververzemi známých klasických i popových hitů na Youtube, kde se prakticky okamžitě stávaly virálními. V listopadu téhož roku vydali vánoční album s názvem PTXmas, a další album s prostým názvem PTX Vol. 2 přišlo v listopadu 2013. Mezitím skupina byla na dvou turné po Americe, a v letošním roce se vydává na celosvětové turné, při kterém zavítá i do Prahy.

Cílem Pentatonix je stát se první mainstreamovou a capella skupinou a podle všeho k tomu mají přinejmenším slušně nakročeno. Pokud vás tato skupina zaujala, můžete se podívat například na jednu z jejích nejznámějších skladeb, Evolution of Music, která představuje průřez vývojem hudby napříč staletími: http://www.youtube.com/watch?v=lExW80sXsHs&list=TLmTw4ugdejZUguJ_aQD1eYbczbxkOdlxu

Zdroj obrázku: http://en.wikipedia.org/wiki/Pentatonix