Vynikající divadelní představení Čtyři dohody, ve kterém Jaroslav Dušek diváky vtipným a hravým způsobem seznamuje s obsahem stejnojmenné knihy toltécké moudrosti, je neustále vyprodané. A to i přesto, že se v Klubu Lávka na pražském Starém městě hraje už více než devět let.  Nyní se ale mohou radovat i ti, kdo se na něj zatím k lístkům na něj neprobojovali – po omezenou dobu se totiž záznam z představení bude promítat v kinech. 

Film měl původně vyjít jen na DVD, ale limitovaný náklad, který vyšel začátkem prosince, byl prakticky okamžitě rozebraný. Zájem byl tak velký, že se distributoři rozhodli film uvést i v kinech. Na film s podtitulem „Začněte nový rok podle Čtyř dohod,“ se tam můžete podívat do konce ledna.

Režie dvouhodinového filmu se ujala dokumentaristka Olga Špátová  spolu s Miroslavem Jankem. Kromě samotného záznamu z představení je obohacen o ilustrační černobílé záběry ze soukromých rodinných archívů ze života anonymních lidí. Ty mají podtrhovat a dokreslovat to, co se děje na divadelní scéně.

Netradiční divadelní představení stále mění podobu

Čtyři dohody vlastně nejsou divadelní představení jako takové, protože tento výstup jednoho herce a dvou hudebníků spíš než dějem oplývá myšlenkami. I pojem scénické čtení, který se obvykle pro podobný druh vystoupení požívá, v tomto případě pokulhává, protože Dušek jen nepřednáší obsah knihy, ale přidává vlastní interpretaci, vtipné příklady a příběhy. Svým vyprávěním dokáže u diváků vyvolat bouřlivé záchvaty smíchu a občas i slzy – to když si někdo uvědomí, jak moc některá z jeho slov skutečně vystihují absurditu lidského chování.

Pokud chcete na představení zajít i naživo, nemusíte se bát, že uvidíte přesně to samé, co v kině. Film vychází ze záznamu představení z roku 2006 a podle slov Duška se představení Čtyři dohody stále vyvíjí. „Představení neustále mění svou podobu. Protože neexistuje psaný scénář, vše nosíme s kolegy jen ve svých hlavách a srdcích. Tudíž občas něco zapomeneme, občas se vynoří něco nečekaného. Za léta hraní jsme nasbírali tolik ‚materiálu‘ k jednotlivým dohodám, že by představení mohlo trvat i několik hodin,“ říká herec.

Pokud toto unikátní vystoupení chcete zhlédnout na filmovém plátně, musíte si pospíšit – promítá se totiž jen jeden měsíc, od Silvestrovské premiéry v síti Cinestar do konce ledna. V Praze ho můžete zhlédnout například v kinech Světozor, Aero nebo v Kině Lucerna. Lucerna dokonce pro velký zájem na konec ledna přidala další termíny. Přehled všech kin v republice, které Čtyři dohody promítají, i s časy představení najdete na stránkách http://www.ctyridohody.net/.

Zdroj fotky: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Du%C5%A1ek