Ještě před pár lety hýbaly světem hollywoodské trháky. Ty nezmizely a stále vydělávají těžké peníze, ale z nějakého důvodu se dnes mnohem víc mluví o televizních seriálech a film kňučí tak trochu odkopnutý v koutě. Jak se to stalo a proč?

Boj seriálů o trůn začal v roce 1990. Režisér výstředních filmů David Lynch se rozhodl jeden natočit. Do té doby se seriály dělily na telenovely, které měly svá vlastní nudná pravidla, a ostatní, které se marně pokoušely dosáhnout toho, co dokázaly filmy na plátně kin.

 

Seriál si může dovolit úlety

Může se seriál s nízkým rozpočtem vyrovnat velkofilmu v tricích a hvězdném obsazení? Ne, to bylo první, co si museli jejich režiséři uvědomit. Ale může spoustu jiných věcí, které zase nemůže film! Má mnoho hodin vysílacího času, a proto je v něm možné mnohem víc do hloubky pracovat s jednotlivými postavami, jejich psychologií a vývojem. Film tohle musí odbýt ve zkratce.

Seriál si taky může dovolit různé úlety. Pokud seriály sledujete a viděli jste snové nebo muzikálové díly, víte, o čem mluvím. A herecké hvězdy? Kdo potřebuje hvězdy? Když sledujete neznámé tváře, vyvolává to ve vás pocit reálného prožitku.

Let’s rock

Lynchovo Městečko Twin Peaks (1990) okamžitě dobylo Ameriku a pak i celý svět. Vypráví příběh malého amerického města u kanadských hranic, které se zdá přímo dokonalé, ale pod povrchem se skrývá špína. Seriál je prošpikován bizarními scénami a ulítlými sekvencemi. Tomu se přizpůsobují i herecké výkony – postava agenta Coopera se stala kultovní, stejně jako šílený symbol celého seriálu – nekrofilní modla zabalená do igelitu, krásná a utopená Laura Palmerová.

 

Pravda je tam někde venku

V roce 1993 odstartoval další seriál, který učinil možná ještě větší krok ve změně vnímání audiovizuální zábavy. Akta X. Agent Mulder vyšetřuje pro FBI případy, které zavání něčím podivným nebo nadpřirozeným. Agentka Scullyová na něho má původně dohlížet. Akta X (The X-files) jsou dokonalým spojením science fiction a svěžího přístupu k parťáckému filmu, okořeněného potenciální vztahovkou. Mulder a Scullyová se stali součástí popkultury a Akta X patří společně se Star Trekem mezi díla nejčastěji citovaná a odkazovaná v jiných seriálech nebo filmech.

 

Co uděláte? Zavoláte přemožitelku!

Pak dostal zelenou Josh Whedon s Buffy, přemožitelkou upírů (Buffy The Vampire Slayer, 1997). Je to seriál, který můžete sledovat v každém věku bez ohledu na to, jestli jste holka nebo kluk.  Ovšem každý z vás tam najde něco úplně jiného. Parodie, seriál pro teenagery, temná fantasy, horor, alegorie duchovní cesty, třeskutý humor, sympaťáci, nebezpeční cizinci a krásné dívky… je tam všechno.

 

Svět se mění

Po Buffy už následovala televizní smršť, která roste, šíří se a zatím nevypadá, že by se chtěla zastavit. Dokonce i ten, který sledování seriálů z principu odmítá, už někdy slyšel o HIMYM nebo Big Bang Theory. Televizní seriály ovlivňují naši společnost stále více. Hlavně díky nim jsou teď tak v kurzu geekové. A poprvé v životě chtějí být všichni jako ti obrýlení cool týpci, kterým se před tím celý svět smál.

Nosíme trička s motivy svých oblíbených seriálů a většina lidí dobře ví, že akční figurky seriálových a filmových postav nejsou hračky, ale sběratelské předměty.

Herci přecházejí ze seriálu do seriálu a tvoří tak zajímavě provázanou „realitu“. Zároveň to nejsou žádné „velké hvězdy“. Tweetují, kamarádí se s vámi na Facebooku. Jsou jako vy a vy jste jako oni.

.