Máte rádi politickou satiru a neznáte nic lepšího než relaxaci při sledování seriálů? V tom případě si na seznam přidejte i český počin Kancelář Blaník, jehož pilotní díly vypustili autoři do světa v listopadu 2013. Pilot s názvem „Sněhuláci“ není oficiální součástí série a bere si na paškál někdejší zákulisí sociálně-demokratického pokusu o puč, Rathův návrat z vězení a hospitalizaci prezidenta Zemana. Že politika zavání nudou a nevidíte jediný důvod, proč se ve volném čase rozčilovat nad chováním našich zákonodárců? Chyba lávky. Ke zhlédnutí by vás mohlo motivovat už to, že se tvůrci rozhodli pro vysílání přes internet – dle jejich slov by totiž s ohledem na zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání museli zpřísnit cenzuru vulgarismů a navíc by jednotlivé epizody nemohly vznikat tak pružně.

Nejde však pouze o trefné vulgarismy, bonmoty a pořádnou porci nadsázky. Seriál Kancelář Blaník se naprosto vymyká všemu, na co jste byli u nás zvyklí. Autoři netají volnou inspiraci britským seriálem Je to soda (The Thick of It) a českými odposlechy, které unikly do médií.

Pilotní díl se setkal s nebývalým úspěchem a bylo logické, že se tvůrci rozhodli pokračovat. Jednání internetové televize Stream.cz o případné koprodukci s České televizi skončilo bezvýsledně (ČT odmítla). Stream.cz začal vysílat první řadu, kterou měl na starost režisér, scénárista a dramaturg Marek Najbrt, v březnu 2014. Na čtrnácti dílnou sérii poté navázala druhá řada, kterou společně s Najbrtem režíroval Bohdan Sláma. Současnou třetí sérii režíruje duo Sláma a Fuit.

V „Blaníku“ se ojevují největší české filmové hvězdy

Dobrá. Máme tady politickou satiru prošpikovanou promyšlenými hláškami na adresu české politické scény. Ale jak je možné, že se Kancelář Blaník setkala s tak pozitivní odezvou a zařadila k nejoblíbenějším a nejzajímavějším internetovým počinům? Vždyť před spuštěním třetí řady průměrný počet zhlédnutí atakoval hranici čtyř se tisíc, což je téměř o polovinu více než na začátku… Nebudeme si nic nalhávat – celkový dojem umocňuje perfektní herecké obsazení. Přítomnost zvučných jmen jako Jiří Macháček, Petr Čtvrtníček, Boris Hybner, Ivana Chýlková, Pavel Liška, Dagmar Veškrnová-Havlová či Tatiana Vilhelmová, hovoří za vše.

Tonda Blaník dokáže nemožné

Za zmínku stojí neotřelý styl režie, který nemá daleko do trendu mockumentary. Zdánlivě amatérská kamera navozuje pocit, že nejde ani tak o fikci, jako spíše o autentický dokument.

Kapitola sama pro sebe je hlavní postava Tondy Blaníka v podání Marka Daniela. Neustále telefonující lobbista pracuje na zakázku českých politiků tak, jako to údajně dělal „stínový magistrát“ v čele s podnikatelem Romanem Janouškem za éry ex-primátora Pavla Béma. Blaník dokáže i nemožné a zázraky dělá na počkání.

Shrnuto a podtrženo, chcete-li se v souvislosti s českou politickou scénou pro jednou i královsky pobavit, rozhodně si nenechte Kancelář Blaník ujít. Opravdu stojí za to!

Zdroj obrázku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Marek_Daniel#/media/File:Marek_Daniel.jpg