Výstřední barevné paruky, obrovské makety zbraní a sexy kostýmy. Možná už jste je viděli, nebo mezi ně patříte. U nás si hrdě říkají otaku. A jejich život je manga a anime.

Divná mimika a rozsypaný čaj

V Japonsku totiž nemají komiksy takové, jak je známe z Evropy a Ameriky, ale svébytnou odnož, která se poněkud liší a jmenuje se manga. Klasickou mangu poznáte na první pohled. Je černobílá a z jejích stránek na vás zírají obrovské oči postav. Občas se jejich mimika mění pro Evropana k nepoznání a všude kolem je rozsypaný čaj – znaky pro duševní rozpoložení nebo pohyb.

Přestože je pro nás tento styl poněkud problematický, jak na pochopení, tak na překlad, exotická manga si u nás našla své čtenáře velice rychle a dnes už máme i nakladatelství, která ji vydávají.

Termín anime vznikl zkomolením slovíčka animation a označuje kreslené filmy, založené na předloze mangy. Mohou mít formát filmu, ale častější jsou seriály, protože i mangy vycházejí spíše v nekonečných sériích než jako uzavřené příběhy.

Vnadné děvy a mužní hrdinové

Stejně jako manga, i anime se vyznačuje typickou okatou kresbou. Není divu, že se do ní celý svět zbláznil. Je roztomilá, líbivá a velice precizní. Dívky v ní jsou obdařeny lákavými vnadami a chlapci širokánskými rameny a dlouhýma nohama.

Pokud už si říkáte: tak to nebude nic pro mě, tak věřte, že bez ohledu na líbivost kresby v sobě manga i anime skrývají nekonečné množství subžánrů i témat. Takže si v nich každý může najít to své.

Láska, magie, bohové a zbraně

Shoujo jsou seriály o lásce a magii nebo prostě jen o škole, určené speciálně dívkám. K těm nejznámějším patří třeba Cat Street, Vampire Knight, nebo třeba Koukou Debut. Netypickou legendární Shoujo je například Angel Sanctuary.

Pro kluky a muže je určena odnož Shounen. Tam jsou příběhy mnohem drsnější a víc se v nich bojuje. Hrdinové prochází bitvami, účastní se sportovních klání nebo mají své úkoly ve fantasy světech. Do této kategorie patří seriály Fullmetal Alchemist, Great Teacher Onizuka nebo Naruto. Méně typická je třeba Hikaru no Go.

Třešničkou na dortu je tzv. Hentai. Je to anime a manga s erotickou tématikou. I když je pro Evropana každé anime exotickým překvapením, právě na Hentai se nejvíc projevuje odlišnost smýšlení a fantazie Japonců.

Japonci neříkejte, že je otaku

V Japonsku byste se ovšem se zlou potázali, kdybyste vášnivého milovníka mangy a anime nazvali otaku. Je to totiž hanlivý výraz pro někoho, kdo je doslova posedlý svým zájmem.

U nás je situace trošku jiná. Termín otaku není příliš známý veřejnosti, a tak si ho blázni do mangy a anime hýčkají a sami se tak často hrdě a s troškou nadsázky nazývají. Spousta z nich se ve volném čase převléká do neuvěřitelně propracovaných kostýmů a účastní se akcí, které se mangou, anime a japonskou kulturou zabývají.

Jejich heslem je: Myslíte si, že jsme blázni? Blázni jste vy, když necháte svůj život ovládat šedou realitou.