Nosí obrovské barevné brýle, s jejichž zářivostí si nezadá ani zbytek oblečení, včetně bot. Občas si od svého okolí vyslouží pobavené pohledy, ale není k nim vlastně žádný rozumný důvod. Disko je totiž hudební styl, který má své vrcholy i pády, stejně jako jiné hudební žánry.

Soulové kořeny se nezapřou

Slůvko disko nepříliš překvapivě vzniklo zkrácením slova diskotéka. Tento termín se objevil poprvé v roce 1941, ačkoliv tenkrát ještě spíš než cokoliv jiného znamenal pro podnik prostě označení noční klub. Žánrově nebyl takový klub vymezený a hudba k tanci se tam pouštěla z vinylů.

To, co dnes známe jako disko, je přísně tanečně orientovaný žánr a zrodil se na počátku 70. let 20. století v afro-americké a hispánské komunitě. Kořeny má pevně vrostlé do soulové hudby, přes kterou se do něho dostaly také latinsko-americké bicí.

Charakteristickými prvky diska jsou beat a činely, obohacené synkopickou elektrickou basou a kytarou, smyčci a klávesami. Díky latinsko-americkým prvkům bicích si tu můžete povšimnout vlivu salsy, rumby nebo samby. Najdete tu také různá instrumentální sóla na orchestrální nástroje, třeba flétnu. Naopak na rozdíl třeba od rockové hudby, disko moc nevyužívá hlavní kytaru.

Austin Powers v zajetí Horečky sobotní noci

Klasickými disko kapelami jsou třeba Bee Gees, ABBA nebo Boney M.

Disko styl však velmi úspěšně prosákl i do filmu. Obrovským trhákem se stala Horečka sobotní noci z roku 1977. Věřte nebo ne, před úspěchem Horečky bylo disko undergroundem. Teprve po úspěchu filmu se tato hudba stala masovou záležitostí. Což je hlavní důvod, proč ji dnes mnoho zarytých rockerů, metalistů nebo hoperů nesnáší.

Na disko designu je hodně založena i úspěšná špiónská parodie Austin Powers s Mikem Myersem, která si vysloužila tři celovečerní filmy. Tam se můžete přesvědčit, že disko může být také sexy ulítlé.

Optimistický rej barev

Za disko se rozhodně nikdo nemusí stydět. Stejně jako v jiných žánrech, i tady najdete komerční srágory oproti umělecky kvalitním kouskům. Veškerý rytmus je zde podřízen tanci. Proto, chcete-li okusit frenetickou jízdu v rytmu diska, inspirujte se u papoušků. Disko styl vyžaduje zábavu a pestrost i pro oči a velmi si potrpí na módní trendy.

Budete potřebovat barevné džíny nebo legíny, zářivé tričko s potiskem, pohodlné boty na tančení, ovšem také barevné. A žádné mastňácké podpatky! Za doplňky vám poslouží barevné sluneční brýle a sluchátka. Hodí se i barevné šperky a líčení očí. Dokonalí budete, když svůj vzhled vyšperkujete vyžehlenými nebo nakrepovanými vlasy.

Let’s Dance!