Patříte k těm, co ještě mají doma nástěnku? A co ji takhle přesunout na internet? Pinterest je totiž právě taková nástěnka. Jenže virtuální. Takže se nemusíte pořád rozčilovat, že vám někdo žere připínáčky.

Únava ukecaným Facebookem

Chytlavý název Pinterest vznikl prostým sloučením výrazů pro špendlík – pin a zájem – interest. A stejně tak zdánlivě jednoduše se stal z původního menšího projektu, kam se v roce 2010 dalo registrovat jen na pozvání, nejrychleji rostoucí sociální sítí. Minulý rok se také zařadil mezi 50 nejlepších webů. Těžko říct, jestli si byl jeho zakladatel Ben Silbermann vědom potenciálu, který má v rukou, nebo si vymyslel jen něco malého pro zábavu.

Pinterest se ovšem dokonale strefil do doby. Všichni už měli plné zuby Facebooku, jeho nekonečných zbytečných tlachů a rádoby marketingových triků. A do toho přišlo něco jednoduchého, založeného na kráse, zachycené v okamžiku. A bez zbytečných slov.

Krása, která se zastavila v čase

Pinterest je totiž založený pouze a jen na vizuálním obsahu. Můžete na něm sdílet fotografie, nebo obrázky, které vás něčím zaujmou. Tyto momentky pak připínáte podle témat na jednotlivé nástěnky. Uživatelé pak sdílí obrázky, které je zaujaly u ostatních a tak se ty nejlepší šíří jako lavina.

Na největší výstavní ploše světa najdete snad všechna možná i nemožná témata. Nejčastějšími inspiracemi jsou umění, design, jídlo, architektura a móda. Zaplaví vás tu ve formě fotografií, grafik, kreseb i infografik. Pokud by vám ovšem na Pinterestu něco chybělo, není nic snazšího, než založit nový trend.

Jediným problémem může být autorské právo. Většina obrázků na netu je jím totiž chráněná a takové sdílení by mohlo být proti pravidlům. Provozovatel Pinterestu převádí zodpovědnost na uživatele, ale až čas ukáže, jak se celá záležitost vyřeší a jak se k ní postaví autorské právo.

Nejlepší prezentace designových výrobků

Kdo se ovšem rychle chopil své příležitosti, a pochopil potenciál Pinterestu, jsou obchodníci a umělci, kteří nabízejí po vizuální stránce zajímavé produkty. Pro ně je Pinterest doslova rájem, protože jim nabízí možnost bezplatné prezentace. Takže pokud vyrábíte něco krásného, určitě byste tuhle příležitost neměli minout.