Jdou na vás mdloby z nudy, když se hrdina filmu představuje zarputilým pohledem a zatnutým bicepsem? A přesto jste někdy nuceni takto v kině trpět, třeba s vaší drahou polovičkou nebo s partou? Tentokrát vám poradíme, jak přežít akční film.

Můžete být rádi, že nejsou 80. léta

Hned na začátku musíme říct, že máte štěstí. Na rozdíl od romantických komedií nebo hororů, prošel akční film od slavných 80. let obrovskou proměnou. Příběhy nejsou už zdaleka tak schématické, občas mohou mít i nějakou tu myšlenku, a když ne, hledí se aspoň na humor a hlášky. Dnes si také tento žánr rád dělá legraci sám ze sebe.

Pokud ovšem patříte mezi ty, co přesto na akčňárnách trpí, tak stejně jako v předešlých případech radíme nějak se z návštěvy kina vykroutit. Je prakticky jedno, jak to dokážete, jde přece o váš život. 90 nebo dokonce 120 minut nudy může být smrtelných.

Jako když sledujete pohádku

Když už vám nezbývá, než kino navštívit, uvědomte si, že akční film není vlastně nic jiného než pohádka, kde těžce zkoušený hrdina musí na konci vyhrát a dostat princeznu. Máte přece rádi pohádky?

Ne? Nevadí. Určitě jste se ale v životě už párkrát dostali do situace, kdy jste chtěli někomu sáhnout do úsměvu. V tom se u akčních hrdinů raději neinspirujte, ale může vám pomoci jejich slovník. Pozorně sledujte hlášky. Pořádně někoho slovně setřít se totiž naučíte nejlépe právě od akčních hrdinů.

Valkýry s kulometem

A je tu další věc, která se oproti 80. letům zlepšila. Ženy už nejsou jen prsatou odměnou pro pány tvorstva. Aktivně se zapojují do děje a jsou pěkně drsné. A to jistě potěší jak pány, tak dámy. Není nic majestátnějšího, než taková rozzuřená valkýra s kulometem. Je to zatraceně sexy a lichotí to ženskému smyslu pro rovnoprávnost. Mimochodem, už jste viděli Michelle Rodriguez v Mačetovi?

Najděte v akci netušenou hloubku!

Pokud jste ovšem na výše uvedené zábavy příliš velcí intelektuálové, není vám pomoci. Ale počkat! Vlastně je! Jak dobře znáte psychologii, sociologii, antické drama nebo třeba Shakespeara? A všimli jste si, jak snadno se tyto disciplíny aplikují na jednoduché příběhy? Zkuste si trošku pohrát s nadinterpretací. Při troše snahy spatříte v primitivním příběhu netušené paralely a hloubku. A jako bonus můžete svými hlubokomyslnými postřehy mučit po filmu toho, kdo vás na něho donutil jít. No není to skvělé?