V rámci nedávného 48. ročníku se na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varech objevil americký herec John Travolta, rok poté zase Mel Gibson. Nejzvučnějším jménem letošního ročníku byl bezpochyby Richard Gere, kterého diváci znají především díky hlavní roli ve filmu Pretty Woman. Ale to je jen zlomek lákadel, kvůli kterým stálo za to lázeňské město navštívit. Jaké byly ty další?

Pokud jste Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary doposud nenavštívili, přišli jste o hodně. Během jedinečného filmového svátku získává největší a nejznámější lázeňské město úplně jinou atmosféru. Směsice kvalitní filmové produkce, přítomnosti známých osobností, koncertů, párty a vystoupení jednoduše nemá chybu.

Letos si přitom přišly na své nejen fanynky Richarda Gera, který za mimořádný umělecký přínos převzal Křišťálový glóbus. Zahajovací film festivalu byl Time Out od Mind, který Gere uvedl společně s jeho režisérem Orenem Movermanem a herečkou Jenou Malone. Nestrádaly ani členky fanclubu Jamieho Dornana. Filmový miliardář Grey se sice blýskl v adaptaci erotického románu Padesát odstínů šedi, ale na Karlovarský festival dorazil v souvislosti se snímkem Anthropoid. Film o atentátu na Heydricha se u nás začne v koprodukci natáčet příští měsíc. Za zmínku stojí i Dornanova role v seriálovém thrilleru The Fall, kde si zahrál masového vraha. Není tedy divu, že má své příznivce i v jiných řadách, než jen mezi milovníky pokleslejší literatury.

Za zmínku stojí také přítomnost další americké hvězdy. Harvey Keitel uvedl nejnovější počin Paola Sorrentina Mládí, ve kterém si zahrál společně s Michaelem Cainem. O Keitelovi jste jistě slyšeli v souvislosti se spoluprací s Quentinem Tarantinem a Martinem Scorsesem. Na festivalu se objevil již několikrát a před jedenácti lety si odnesl Křišťálový glóbus. Nechyběla ani hororová ikona – režisér legendárního snímku Noc oživlých mrtvol George A Romero, který uvedl speciální projekci restaurované kopie filmu Hoffmanovy povídky.

Na jubilejním filmovém festivalu rozhodně nebylo „přegírováno“. Program byl naopak velmi pestrý, i když v médiích zazářil především Richard Gere. Každý, kdo do Karlových Varů zavítal za celebritami, filmovými novinkami a dobrou zábavou, odešel plný nezapomenutelných kulturních zážitků. Možná, že letošní festival nebyl lepší než předchozí ročníky, stoprocentně se ale dostal na standardní vysokou úroveň.

Zdroj obrázku: https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Gere#/media/File:Richard_Gere_MFF_2015.jpg