V nejnovějším Star Treku se vrací všechny postavy, které jsme si v roce 2009 oblíbili. Chris Pine bude zase mladý a sexy Kirk, jeho oblíbeného parťáka Spocka si zahraje charismatický Zachary Quinto, věčně reptajícího doktora Kostru Karl Urban a mechanika Scottyho král geeků Simon Pegg. Ale přibyde i superpadouch, na kterého se můžete obzvlášť těšit.

Tentokrát bude posádka stát proti nepříteli z vlastních řad

Film naváže skoro přesně tam, kde skončil ten minulý. Kirk sedí ve svém kapitánském křesle, když je Enterprise povolána domů. Tam však nalézá flotilu zcela zdemolovanou a Zemi v krizi: nejhorší je, že tentokrát za to nemůžou žádní emzáci, ale zřejmě síla, vzešlá z vlastních řad.

Kirk to tak ovšem rozhodně nenechá! Vydává se do válečné zóny, aby tam našel člověka, který je ztělesněním zbraně hromadného ničení. Celou posádku Enterprise čekají velmi krušné chvíle, díky kterým si uvědomí, na čem záleží a ti, co přežijí, budou na konci zase o něco dospělejší.

Ne všechny zkoušky však vzejdou z nepřátelského území. Bromance mezi Kirkem a Spockem, jejíž počátky jsme mohli sledovat v minulém filmu a jejíž ovoce známe ze starších klasických Star Treků, tady dostane pěkně na frak.

Hlavní padouch si všechny na place získal jídlem

Spock totiž považuje za svou povinnost naprášit Kirka za nepředpisové chování a Kirk je vzápětí zbaven velení. Může jejich zatím křehké přátelství vůbec přežít takovou zradu? My samozřejmě z minulosti, vlastně budoucnosti víme, že ano, ale i tak bude zajímavé sledovat, jak se s tím oba vyrovnají.

Dalším extra tahákem nového filmu je hlavní padouch, ztvárněný britským hercem Benediktem Cumberbatchem, kterého u nás známe například jako famózního Sherlocka z britského seriálu BBC.

Pro nováčka je vždycky těžké přijít do štábu, který už funguje jako namazaný stroj. Cumberbatch ovšem zapadl dokonale. Jako superpadouch si sice udržoval od ostatních herců tak trochu distanc, ale stejně si ho oblíbili. Zoe Saldana alias Uhura žertovala, že si je koupil jídlem. To jeho totiž prý bylo bezkonkurečně nejlepší na celém place.

Těšit se můžete i na romantiku a sexuální napětí

Ve filmu samozřejmě nebude chybět ani trocha toho sexuálního, nebo chcete-li romantického, napětí. Vztah mezi Spockem a Uhurou se nám trošku zahustí a Kirk bude pro změnu pokukovat po nováčkovi Alici.

První polovina filmu je opravdu famózní a i když je druhá půlka trochu slabší, pořád to bude stát za to. Autoři možná mohli ubrat na autoferencích a snaze o metatext, ale zachraňují to skvělé herecké výkony.

Hrdinové dostanou pěkně pokouřit. Abrams se asi rozhodl, že minule se nestačili moc vyvinout, takže teď jim dal prostor. Každý z nich z toho na konci vyjde poněkud otlučený a ztratí kus naivity mládí.

Na někoho může nový Star Trek působit až trošku domýšlivě. Ale přejme mu to. Vždyť nám přinese opravdové dobrodružství, o kterém si spousta z nás už myslela, že je zcela mrtvé.