Každý z nás má nějaké nedostatky, kterých si je bolestně vědom, a které mohou přerůst až v komplexy. Velký nos, odstávající uši, velký zadek. Ale taky třeba koktání nebo nedostatečné vzdělání. Komplexů není vůbec snadné se zbavit, ale není to ani nemožné.

Většina komplexů v nás vzniká v dětství – rodičům se nepodařilo vypěstovat v nás dostatečné sebevědomí

Komplex méněcennosti neboli mindrák je vlastně nepřekonatelný a nepříjemný pocit studu, který cítíme v souvislosti s některým svým rysem nebo vlastností. Snažíme se je násilím potlačit, skrýt, a není nám příjemné, když na ně ostatní poukazují. Stáváme se tak v určité oblasti velmi zranitelní a naše nepříjemné pocity pak ovlivňují naše rozhodování i mezilidské vztahy.

Až třetina z nás má nějaký mindrák. Každý z nás je na sobě s něčím nespokojen, ale to ještě není komplex. Jak je možné, že u některých lidí zůstane jen u té nespokojenosti a u jiných se vyvine komplex?

Většina našich mindráků má své kořenu už v dětství. Když se naše osobnost teprve tvoří, je nejzranitelnější. Pokud v nás rodiče v tomto období nedokážou vypěstovat dostatečnou sebedůvěru a sebevědomí, začneme o sobě pochybovat. O svých schopnostech nebo vzhledu, a vždycky se najde něco, s čím můžeme tyto pochyby spojit.

Poznejme své dobré stránky, kterých si můžeme vážit

Jestli jste jen nespokojení, nebo máte mindrák, poznáte podle toho, jak vám vaše „slabina“ zasahuje do života. Pokud odmítáte nosit kvůli domnělé tloušťce vašich nohou v parném létě kraťasy, je to už spíš komplex než jen vědomí nedostatku.

Nikdo z nás ale není ideální. Podívejte se kolem sebe, kolik lidí má podivný tvar nosu, nadváhu nebo nohy do X. Stejně tak je na každém z nás i něco úžasného. My potřebujeme poznat všechny své silné i slabé stránky. Hodí se nám to, abychom dokázali naplno využít všechny své trumfy, a znalost slabin zase využijeme, abychom předcházeli nepříjemným situacím. Pokud nemáme ideální nohy, tak prostě nemusíme nosit minisukně. Ale můžeme, je to jen naše volba.

Jedna slabina ještě neznamená, že jsme celí na odpis – máme mnoho dalších kladů

Pro nás, co trpíme nějakým komplexem, to není snadné, ale musíme se prostě naučit uvědomovat si a vážit si svých předností. To, že máme velký nos, ještě neznamená, že jsme celí na odpis.

Pokud máte nějakého kamaráda či kamarádku, kteří se trápí nějakým mindrákem, můžete jim pomoci několika způsoby, aby se přestali trápit.

Podporujte je v jejich úspěších – nic neléčí komplexy lépe než pocit úspěchu. Nebojte se jim projevit uznání nebo pochvalu a dejte jim najevo, že jsou pro vás důležití, a že si jich vážíte. Takto jim můžete pomoci vybudovat sebedůvěru, kterou potřebují.