Na Facebooku poznáte úžasnou dívku nebo kluka svých snů. Začnete spolu chatovat. Celé noci nespíte. A najednou jste zamilovaní až po uši. Jenže od sebe žijete stovky kilometrů. Má cenu se pokusit takový vztah udržet?

Přesun do virtuality

V tomhle případě hovoří statistiky jasně. Ano, má. Dlouho se tvrdilo, že vztahy na dálku se rozpadají častěji, až se v Americe rozhodli vzít seriózní výzkum do vlastních rukou. A výsledky jsou překvapující. Vztahy na dálku jsou stejně trvanlivé nebo netrvanlivé, jako ty u partnerů, žijících blízko sebe.

Vztahy na dálku se dnes množí z mnoha důvodů. Více se stěhujeme za studiem a prací, nemáme tolik času seznamovat se v klubech nebo zájmových kroužcích, a hlavně své životy pomalu ale jistě stěhujeme do virtuality internetové sítě.

To ovšem neznamená, že by vztahy na dálku neměly svá specifika, která byste měli znát a být na ně připraveni, než se do takového partnerství vrhnete po hlavě.

Společně trávený čas… na síti

Pokud chcete, aby vám vztah přes propast kilometrů vydržel, nesmíte být žádní žárlivci. Představa, že by se váš partner mohl ocitnout v náručí někoho jiného, nás často mučí i při běžných vztazích, ale na dálku je prostě víc příležitostí. Proto je vždycky lepší ukázat partnerovi, že si zasluhujete jeho důvěru. Pokud se chystáte někam ven za zábavou, měli byste mu říct, kam a s kým jdete.

Když spolu budete často v kontaktu po Skype nebo chatu, mohlo by se vám stát, že časem nebudete mít o čem mluvit. Přítomnost toho druhého totiž není jen o nepřetržitém povídání. V běžném životě to není problém, protože spolu děláte různé každodenní věci nebo se zabavíte jinak.

Pokud se tedy u vás vyskytne krize témat, nelekejte se. Najeďte na synchronizované sledování filmů nebo seriálů nebo si předčítejte knihu. Vždyť to samé dělají i partneři, kteří jsou v přímém kontaktu.

Neupadejte do stereotypu a občas svému partnerovi pošlete nečekanou SMS nebo malý dárek poštou. Také se samozřejmě navštěvujte, jak často to jen půjde a jak vám čas a finance dovolí.

Pozor na zkreslená sdělení!

Mějte na paměti, že neosobní komunikace zkresluje sdělení. Ve skutečnosti totiž asi 70 % obsahu našich sdělení tvoří gestikulace, intonace a mimika. Proto je mnohem lepší webkamera než chat, ale ani to nevyřeší všechno. Proto nečiňte ukvapené závěry a vznikne-li mezi vámi a partnerem nějaká neshoda, raději se vždy ubezpečte, že jste vše správně pochopili.

Ve vztahu na dálku máte také obrovskou výhodu v tom, že vám mnohem déle vydrží zamilovanost. Když totiž vídáme partnera méně často, pomaleji také vnímáme jeho chyby a prvotní okouzlení nám déle vydrží.

Tyto vztahy tedy zdaleka nejsou předurčeny k rozpadnutí. Trpí úplně stejnými zabijáky jako ty, kde jsou partneři v blízkosti.