Někteří lidé se v zimě mění v mnohem nevrlejší. Pořád pojídají nějaké sladké a tučné dobroty a věčně zívají. Taky od nich můžete slyšet stížnosti, že bychom měli mít zimní spánek, jako třeba medvědi. Je to pravda? Měli bychom vážně s prvním sněhem usnout a vzbudit se až na jaře?

Zimní spánek je obrana proti nedostatku jídla

Zimní spánek se u zvířat vyvinul jako strategie přežití v obdobích, kdy mají výrazný nedostatek potravy. V našem a studenějších pásmech se to děje v zimě, ale jsou také druhy tropických zvířat, která takto hibernují, když přijdou měsíce největších veder.

My lidé máte také schopnost upadnout za jistých podmínek do zimního spánku, kdy nám klesne tep i teplota a metabolismus si bere jen z tukových zásob, ale nikdy jsme to nedělali hromadně na určité období.

Do oblastí většího chladu jsme se totiž jako druh rozšířili poměrně nedávno, takže se u nás zimní hibernace prostě neměla čas vyvinout. Kromě toho jsme si zvykli čelit nepříznivým podmínkám spíše objevováním technik, prospěšných přežití. Když nám byla zima, začali jsme rozdělávat oheň. Když jsme měli hlad, začali jsme s řízeným zemědělstvím.

Proč jsme v zimě ospalí a cpeme se sladkým?

Jsme velmi specifický druh a zimní spánek skutečně nepotřebujeme. To jen v zimě podléháme nedostatku slunce a své pohodlnosti. Nemáme takovou chuť cokoliv dělat, máme sklony zůstávat déle v posteli, naše aktivita klesá a jsme přespaní. Pak se cítíme rozespalí a trochu nevrlí.

Nejlepší recept na to, abychom byli v zimě v pohodě a nepotulovali se po bytě nebo škole jako zombie, není tedy zimní spánek, ale naopak aktivita. Důležité je nepodléhat pocitu, že musíme spát více, ale naopak spát stejně dlouho jako v létě.

V zimě se také často vymlouváme na to, že naše tělo potřebuje na zimu tukové zásoby. To opravdu dávalo smysl, dokud jsme byli sběrači a lovci. Dnes však přes zimu rozhodně nehladovíme, spíš pak můžeme mít problém se na jaře zimních tukových zásob zbavit.

Vyrazte s kamarády na snowboard!

Je ovšem pravda, že nás zima a nedostatek slunce trochu tlačí do depresivního rozpoložení a chlad nám zpomaluje metabolismus. To přispívá k chuti prostě zalézt do postele a taky tam zůstat. Jenže je to chyba. Dobrou pohodu a rozpoložení si právě i v zimě nejlépe udržíme fyzickými aktivitami.

V zimní nabručenosti je ale docela těžké přinutit se k pohybu. Proto je ideální domluvit si každý týden na víkend nějakou aktivitu s přáteli. Jezděte spolu na lyže, choďte na bazén nebo vyrazte na snowboardy. Uvidíte, že budete mnohem živější a příjemněji naladěni než medvědi, co zůstávají v peřinách.

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/martinaphotography/7136690401