Máte pocit, že vaše děvče mluví úplně jiným jazykem a že je snad z cizí planety? Bojíte se s tím svěřit někomu dalšímu, aby vás neměl za blázna? Tak teď si už můžete oddechnout, máte totiž tak trochu pravdu.

Válečníci předávají informace a řeší problémy

Ano, dívky a ženy se vyjadřují jinak a občas docela záhadně. Je to patrně dáno evolučním vývojem a prvotními rolemi, které jsme během ní zastávali. Muži používají spíš přímou komunikaci, která je zaměřena na prosté předání informace. Smysl řeči vidí právě v předávání a získávání informací, díky nimž mohou později vyřešit nějaký problém. Stejně tak má u mužů jinou povahu i naslouchání. Muži byli válečníci, ochránci a řešitelé problémů. Proto mají pocit, že musí nabídnout nějaké řešení.

U žen je tomu úplně jinak. Jsou zvyklé používat komunikaci k vytváření a zachování vztahů. Proto komunikují spíše nepřímo, což jim umožňuje mimo jiné i kritizovat, aniž by hned vyvolali hádku. Ženy proto nehovoří o problémech, aby je řešily, ale aby si ulevily a s problémem se smířily. Později, po fázi smíření, si už nějaké řešení najdou, ale v okamžiku, kdy si stěžují, očekávají od vás pouze povzbuzení a soucit.

Miláčku, mám ti pomoct s taškou?

Z odlišného způsobu komunikace se zrodil mýtus, že žena, která říká ne, myslí ano. V mnoha situacích to může být pravda, ale v mnoha případech vás to může zavést do pasti.

Typické jsou hlavně situace, ve kterých se nesměle (protože jste poučeni o rovnoprávnosti a tom, že správná holka dokáže všechno, co vy) děvčete otážete, zda chce s něčím pomoct. Okamžitě vám odpoví ne, to je dobrý, to zvládnu. A to je přesně okamžik, kdy ne znamená ano.

V té chvíli se v dívce sváří nová a stará ženská zkušenost. Má pocit, že jako dobrá žena a budoucí hospodyně musí všechno zvládnout sama. Na druhé straně dnes musí žena zvládat mnohem víc věcí než dřív, takže by se jí pomoc hodila.

Můžete být v jejich očích lepší než  Pattinson

Těchto situací však můžete využít ke svému nemalému prospěchu. Prostě se své dívky na nic neptejte a pomozte jí s taškami nebo utřít nádobí po rodinném obědě. Možná ji trochu zaskočíte, ale rychle si na to zvykne. Ale co je hlavní – v jejích očích se najednou dostanete na úroveň prvního milovníka z Hollywoodu.

Je ovšem spousta jiných situací, kdy dívka říká ano nebo ne a myslí opak. Třeba když se jí zeptáte, jestli nevadí, že se večer neuvidíte, protože máte sraz v hospodě s kamarády. Řekne vám, že nevadí. Nechce být za netýkavku a stíhačku, ale mrzí ji to. Kvůli ní byste neměli kamarády úplně vypustit, ale je důležité, abyste věděli, co cítí, a jednou za čas třeba zůstali s ní.

Na jedno se však můžete spolehnout. Když žena říká své „ne“ příkře a úsečně, znamená to prostě a jasně „ne“.