Ještě jste nepomysleli na to, že byste svůj smartphone nebo tablet chránili antivirem? Možná už je načase, protože to není jen malware, před kterým vás může ochránit.

Tahají nám jen peníze z kapes?

Producenti antivirů nás pochopitelně masírují a snaží se nás přesvědčit, že bez antiviru naši elektroničtí miláčci nepřežijí. Nám se zase moc nelíbí nasadit si do elektroniky další požírače výkonu a baterie. O ceně nemluvě.

Bohužel, díky růstu prodejů chytré elektroniky se malware začíná stávat problémem. Zejména u Androidu, který začíná být dominantní formou operačního systému a je méně zabezpečený díky otevřenému zdrojovému kódu, hrozí nebezpečí škodlivých aplikací.

Navíc Apple umožňuje stahování aplikací pouze v AppStore, kdežto Google se rozhodl, že nemusíme chodit jen na Google Play. To zvyšuje nebezpečí zařazení malwareových aplikací. Android má dokonce i trošku problém s oficiálním katalogem aplikací. Měl by to být naprosto důvěryhodný zdroj, ale sem tam proklouzne zákeřná záškodnická aplikace.

Antivir koně nepřemůže

Malware pro mobilní elektroniku začal případy, kdy zdánlivě neškodné aplikace vytáčely telefonní čísla s vysokými tarify nebo na ně posílali SMS. Objevil se dokonce vyděračský malware, který omezil funkčnost zařízení a za jeho plné znovuzprovoznění chtěl poplatek. Ale nejhorší je určitě trojský kůň Zitmo, který umí získat autentizační SMS, kterými banky zajišťují bezpečné transakce přes internetbanking.

Paradoxně přesto není antivir jako takový až tak důležitý. Malware chytré elektroniky je totiž většinou vystavěn jako trojský kůň, který šikovně získá přístup k datům, a u kterého není zaručeno, že ho antivir včas (anebo vůbec) odhalí. A v našich smartphonech a tabletech mají ráj. Dostanou se nám do mailu, k heslům, uloženým v prohlížeči, prostě kamkoliv.

Zlodějíčci mají utrum

Antivir nám v takových případech moc nepomůže, takže bychom měli zacházet s instalováním aplikací uváženě a stahovat jen ty důvěryhodné.

Ovšem mobilní antiviry mají ještě další funkce, a ty jsou k nezaplacení.  Dokážou totiž naši elektroniku ochránit před zloději, respektive zajistit, aby jim byla k ničemu. Při ztrátě pak můžeme jedinou SMS zablokovat zařízení nebo z něho vymazat naprosto všechna data. Také můžeme pomocí GPS lokalizovat svůj ztracený přístroj i v případě, že v něm snaživý lapka vymění SIM kartu.

A to už je dobrý důvod, proč si antivir pořídit, co myslíte?