Kim Dotcom spustil 20. ledna, přesně rok po zastavení služby Megaupload, nové datové úložiště. Vypadá to, že na tohle čekal celý svět, protože za hodinu měla tato služba, které Kim zatím říká Mega, 100 tisíc uživatelů.

Uživatelé Kimovi trhají ruce

Je to neuvěřitelné a skoro jakoby celá aféra s Megauploadem byla reklamní akce. Nové úložiště Mega navazuje na bývalé Kimovy aktivity, ale je vystavěno na jiném principu. Oficiální autority a právníci zaraženě vyčkávají, co bude a jestli to Kimovi projde, ale uživatelé jsou jako utržení ze řetězu.

Po prvních 14 hodinách existence měla Mega přes půl milionu registrací a po týdnu se vyšvihla mezi 150 nejnavštěvovanějších světových webů. Kim se nechal slyšet, že jde o nejrychlejší startup v dějinách.

A kolem čeho je takový humbuk? Mega vám dá zdarma k dispozici 50 GB úložiště, což nenabízí nikdo z konkurence. Pokud byste potřebovali větší kapacitu, dostanete ji za měsíční poplatek 10, 20 a 30 dolarů.

Data si zašifrujete a nikdo se k nim nedostane

Ale hlavní změnou je filozofie Mega, kterou Kim představuje jako projekt, založený na ochraně soukromí. Základním stavebním kamenem této služby je totiž šifrování. Soubor se vám při nahrávání zašifruje a heslo dostanete jen vy. Link i heslo můžete poskytnout svým kamarádům, ale dohledat se nikde nedají.

Ani samotné Mega nemá k těmto datům přístup. Kim se takto jistě chrání před dalším nařčením z porušování autorských práv a poskytováním útočiště pirátům, na což dojel v případě Megauploadu. Tady je každý uživatel právně zodpovědný za svůj obsah osobně.

Mega sice zatím na rozdíl třeba od Dropboxu nebo Google Drive nenabízí automatickou synchronizaci souborů nebo mobilní aplikace, ale to jistě v budoucnu přijde. Za to je už teď k dispozici česká verze a nabízí se možnost připojení externích aplikací.

Kim plánuje i distribuci hudby a filmů

Pokud umíráte touhou si Mega vyzkoušet (a proč kruci ne, s takovým úložištěm!), registraci najdete tady. Jen musíte počítat s tím, že servery mohou být stále ještě přetížené požadavky tisíců registrujících se.

Kim už plánuje spouštění dalších služeb, nebo s tím aspoň provokuje, jak mívá ve zvyku. Na Twitteru se chlubí maketami serverů pro distribuci hudby a filmů. Každopádně to zatím vypadá, že světu pořádně vytřel zrak.