Každý z nás už někdy stáhl ať už vědomě nebo z neznalosti z internetu něco nelegálně. Je těžké se tomu vyhnout, když zákon v tom má tak jasno a internet zase tolik ne. Existují však i legální cesty, jak se k vytouženému filmu nebo hudbě dostat.

Spousta internetových televizí vysílá zdarma

Jedinou možností však není jen stahování, můžete leccos sledovat i online a dokonce i v reálném čase. Ve světě se přenosy či archivy televizních pořadů na internetu staly nezbytností, u nás se taky pěkně rozjíždí.

Česká televize nabízí na iVysílání vysílání všech svých čtyř kanálů a také archiv. Své pořady zpřístupňuje po netu také hudební stanice Óčko nebo TV Metropol. Televize Nova na to jde trošku jinak. Zpřístupňuje své zpravodajské relace předplatitelům svého portálu Voyo. Spolu se zpravodajstvím se vám tam dostane i sportovních přenosů kanálu Nova Sport. Prima se pochlapila alespoň s archivem Prima Play.

Funguje u nás už i internetový televizní kanál, který je placený

Česká republika už má dokonce i své vlastní čistě internetové televize. Jedna z nich je Voyo Cinema, kde už si můžete tahat filmy do archivu, pokud nemáte čas právě ve chvíli, kdy běží. Placený kanál TopFun vám nabídne přístup k online televizím CS Film, dětskému CS Mini, FashionTV, ale i erotickému Eroxu a dalším.

Stream.cz začínal jako web pro sdílení videa, ovšem převálcoval ho YouTube. Dnes funguje jako služba, která poskytuje video na vyžádání. Trošku jako interaktivní televize slouží hudební kanál Mixer.cz.

Pokud si chceme něco legálně stáhnout do počítače pro pozdější potřebu, je důležité, aby služba, ze které stahujeme, neumožňovala sdílení. I tyto služby sice poskytují pirátské kopie, ale zodpovědnost za ně má pouze ten, kdo je do služby nahrál, popřípadě služba sama. Stahování pro vlastní potřebu jako takové trestné není.

Ani za stahování na harddisk vás nemusí zavřít

Nejideálnější je u nás v tomhle ohledu Ulož to. Najdete tam žhavé filmové i seriálové novinky, často i s českými titulky či dabingem, ale také e-booky. Služba funguje zdarma a nemusíte se ani registrovat. Ovšem musíte počítat s poměrně pomalým stahováním. Rychlejšího stahování můžete dosáhnout registrací a měsíčním poplatkem.

Příjemnou celosvětovou alternativou je RapidShare. Dřívější celosvětové HellSpy a HellShare se po aféře s Megauploadem stáhli a nyní poskytují přístup jen uživatelům z ČR, Slovenka a Polska. Prý má pro ně vypracované právní analýzy a jeho činnost je tu v souladu se zákonem. Na různé filmečky a videa můžete u nás chodit i na Videa česky.

Co se softwaru týče, je to trošku složitější. Novější věci nikdy nemůžete stáhnout zadarmo legálně. Pokud se však spokojíte se staršími verzemi komerčních programů, ty si stáhnout můžete. Dnes už se neprodávají a ani jejich producenti proti tomu nic nemají, považují to za dobrou reklamu na novější verze. Pro tenhle software si můžete chodit na Old Version, ale i na Stahuj.cz, Sourceforge, Slunečnici nebo hotud.org.