Idealistická díla pro dospívající, kde se zdůrazňuje smrtelné nebezpečí drog a předmanželského sexu se dnes už moc nevidí. Ale tento stav nenastal jen tak z ničeho nic. Cestou zobrazování každodenní reality života teenagerů se vydalo pár seriálových průkopníků, kteří ukázali cestu dnešním syrovým a zábavným teen seriálům.

Kanada seznamovala teenagery s nebezpečnými stránkami života už v roce 1979

Seriál Degrassi se s přestávkami mezi jednotlivými generacemi dostal až do 21. století. Vyprávěl o mládeži, bydlící v blízkosti ulice Degrassi a o jejích osobních problémech. Zabýval se tématy, jako je šikana, homosexualita, ale i znásilnění nebo smrt.

Mnoho fanoušků tvrdí, že se právě z Degrassi naučili všechno o sexu, drogách, těhotenství, potratech nebo o AIDS. Seriál jim poskytl osvětu v tabuizovaných tématech, o kterých s námi rodiče mluví jen velmi neradi.

T4DDEJU EC001

Amerika čekala s upřímným seriálem až na 21. století

Až v roce 2003 přišla Amerika se svou odezvou v seriálu One Tree Hill, který se vysílal do roku 2012. Vypráví o skupině středoškoláků, kteří postupně navážou svérázné vztahy, kterým by se dalo říkat přátelství.

Ale nebyla by to Amerika, kdyby na věc nešla trošku opatrně. Ano, dá se říct, že seriál nic nezamlčuje, ale také si dává záležet na idealistické poloze. Takže jakmile se objeví totálně bezohledně a zjevně promiskuitní Brooke, můžete vzít jed na to, že někde čeká Haley, hrdá na to, že je panna, která se sexem čeká až po svatbě.

One-Tree-Hill

Super drbna vás nechá nahlédnout do toho, jak se baví zlatá mládež

Doba pokročila a i Amerika podstatně přitvrdila. V roce 2007 až 2012 běžela na jejich obrazovkách Gossip Girl. Tento seriál odráží život dospívajících dětí new yorské smetánky, ale i obyčejných teenagerů. Ti všichni totiž chodí do školy na Manhattanu, kde kraluje krásná a bohatá Blair. Má zdánlivě všechno, co by si mohla přát, včetně pohledného přítele. Šťastná ale není.

Tady už se to pěkně rozjíždí. Každou chvilku někdo s někým hupsne do postele jen tak. A když tady teenageři nemají zrovna sex, pijí šampaňské, zatímco jejich rodiče šňupají koks. Kdo potřebuje romantiku, když si může užít sexu do syta a kdo morálku, když si může všechno koupit?

GOSSIP GIRL

Britové zabodovali nejvíc, jejich Skins jsou nejdrsnější, necouvnou ani před sociopatií

To nejlepší si necháváme klasicky na konec. Britští Skins se nebojí doslova ničeho. Vypráví o teenagerech, žijících v Bristolu a navštěvujících místní střední školu. I oni mají spoustu problémů. Sex a drogy jsou ty nejmenší z nich. Seriál je velmi kontroverzní a zabývá se také nefunkčnosti rodiny, duševními problémy, sexualitou dětí pod zákonem a v neposlední řadě smrtí.

Společně s uhrančivým castingem, skvělou hudbou a nápaditou režií (nezřídka sledujeme hrdiny na tripu, často na nějaké taneční party) to zajistilo seriálu cenu, udělovanou Britskou filmovou akademií.

skins