Šílenství kolem Padesáti odstínů šedi vás jistě neminulo. Ať už jste četli knihu, viděli film, nebo víte, oč jde pouze z doslechu, museli jste nutně získat dojem, že jde o velmi dobrou inspiraci, jak si ve vztahu užít pořádně výbušného sexu. Dokázalo by vám něco takového oživit vztah?

BDSM je o nadřazenosti a podřízenosti

To, co Padesát odstínů šedi zobrazuje, patří do tzv. BDSM, což je soubor sexuálních praktik, kde je po domluvě jeden partner nadřazen druhému. Písmena v této zkratce symbolizují některé z těchto praktik. Jde o bondage – svazování nebo taky poddajnost či výchovu, dominanci, submisivitu, sadismus a masochismus.

Součástí těchto praktik je absolutní oddanost a poslušnost submisivního partnera vůči dominantnímu a může dokonce přerůst až ve vztah otrokářský, kdy se ze submisivního partnera stane otrok či otrokyně. Tyto hry však mají svá pevná pravidla, která si partneři domluví předem, často dokonce ve formě tzv. otrocké smlouvy.

Pravidla či smlouva zaručují, že hrátky nepřekročí hranice toho, co je oběma partnerům příjemné. Mnoho z lidí, kteří BDSM praktikují, vzrušuje nejen vztah nadřazenosti či podřízenosti, ale také jistý stupeň bolesti či naopak její způsobování. Pro tento účel mívají takto založené páry domluvené signály, kdyby jeden z nich zašel příliš daleko.

Vzrušující realita? Kdepak, jen pohádka pro dospělé

Tyto praktiky jsou také podstatou Padesáti odstínů šedi. Christian Grey je jejich zastáncem a rozhodne se s ním seznámit Anastasii. Pro mnoho dívek a žen se tento příběh stal symbolem vzrušení, které by chtěly zažít, zejména v dlouhodobém a už trochu upadajícím vztahu. Neobvyklé praktiky nahrazují vzrušení, které se pojí s počáteční zamilovaností a postupně vysychá.

Mohlo by se tedy zdát, že vzít si příklad z Greye a Anastasie je skvělý nápad. Do vztahu se tak vrátí vášeň a vzrušení. Jenže pravda je taková, že Padesát odstínů šedi je erotická pohádka pro dospělé. V reálném životě vypadá BDSM poněkud jinak. A pokud jste tyto praktiky neměli rádi už dřív, líbit se vám rozhodně nebudou.

Pokud pomýšlíte na to, něco z Padesáti odstínů šedi vyzkoušet, zapomeňte na pouta a bičík. Nejdřív zkuste pouze lehké naplácání dlaní. Výprask je vnímán jako způsob zvyšování sexuálního prožitku už od starověku. Díky této praktice rychle zjistíte, jestli by se vám BDSM mohlo líbit. Většině z nás bolest potěšení prostě nepřináší.

Kromě toho mohou být některé pomůcky v rukou laiků docela nebezpečné. Možná byste se divili, kolik párů museli hasiči po uvedení filmu do kin zachraňovat po té, co se nechali Padesáti odstíny šedi inspirovat k použití pout. A to nemluvíme o bolestivých podlitinách, které dokáže způsobit v nezkušených rukou bičík.

Vztah oživíte spolehlivěji společnými zážitky než pouty

V Británii se dokonce jedna inspirace touto knihou dostala až před soud. 43letý muž a 40letá žena se domluvili, že si prožijí tuto pikantní romanci v realitě. Jenže každý měl jiné představy o tom, jak ji praktikovat. Žena skončila zbitá a přivázaná k řetězu, zapuštěnému do podlahy. Muž se u soudu pak hájil tím, že žena nepoužila signál pro ukončení hry, který si domluvili.

Stejně jako v jiných sférách, i v sexuálním životě se fantazie velmi vzdalují od prožitku, který je nám příjemný v realitě. Pokud tedy máte pocit, že by váš vztah potřebovat dodat novou šťávu, raději zapomeňte na bičík a provazy a podnikněte spolu něco dobrodružného.

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/130461777@N07/16303071637