Posted on

Vánoce by měly být svátky klidu a pohody. Často je tomu ale spíš právě naopak. Nabízíme vám pět rad, které vám pomohou zbavit se stresu a strávit vánoční svátky příjemně a bez nervování. 

1. Neshánějte dárky na poslední chvíli

Pokud nakoupíte dárky včas, vyhnete se davům, které v předvánočním období zaplavují nákupní centra. Jestli máte možnost dárky doma delší dobu uložit, aniž by je budoucí obdarovaný objevil, nejlepší možnost je nakupovat průběžně během celého roku, když uvidíte něco, o čem jste si jistí, že by se to někomu z rodiny či přátel líbilo. Nebudete tak muset vybírat dárky pro všechny během pár týdnů (či dnů), což může být někdy dost náročné na inspiraci.

Vánoční nákupy můžete obstarat i přes internet – pokud obětujete několik stokorun za poštovné, je to rychlý a pohodlný způsob. Můžete projít několik e-shopů, a z pohodlí vlastního křesla s šálkem čaje v ruce všechno rozmyslet. Dárky vám pak pošta doručí až domů, odpadne obíhání obchodů a strkání se mezi regály.

Internetové nakupování má ovšem také pár úskalí – především si musíte ověřit, jestli nakupujete u důvěryhodného prodejce, jinak byste se za své peníze mohli dočkat spíš nepříjemného překvapení. Za tímto účelem poslouží recenze e-shopů na Heurece, které píšou spokojení (nebo naopak nespokojení) zákazníci. Také ale musíte vzít v úvahu dodací dobu a dárky objednat v dostatečném předstihu, abyste je měli doma včas. Napjaté čekání, jestli balíček přijde den před Štědrým dnem, nebo až den po něm, vám na klidu určitě nepřidá.

2. Dárků s mírou

Stres nám ale nezpůsobuje jen tísnění v přeplněných nákupních centrech a rozhodování, jestli dětem radši koupit autíčko na dálkové ovládání nebo robota z Lega a jestli se babičce víc hodí nová pletená šála či pokračování její oblíbené detektivky. Důležitá je i otázka, jestli si to všechno můžeme dovolit. Koupit hodnotný dárek každému, na kom nám záleží – to už něco stojí, a ne každý má koncem roku dost peněz na velké výdaje. Nesnažte se ohromit drahými dárky, abyste pak museli šetřit na potřebných věcech. A rozhodně si na dárky neberte půjčky – tím, že se zadlužíte, přispějete ke svému stresu více, než čímkoliv jiným.

Občas zapomínáme, že při výběru dárku nehraje roli jen hodnota věci samotné, ale především úmysl. Pokud obdarovaného znáte a dáte si práci s vymýšlením toho, co by ho potěšilo, můžete mu udělat větší radost dobře vybranou maličkostí, ze které je poznat, že jste na něj opravdu mysleli, než drahou věcí vybranou bez rozmyslu.

Můžete se s rodinou (případně i přáteli) domluvit, že si letos budete dávat jen lacinější dárky, případně stanovit cenový limit. V některých rodinách se také osvědčil zvyk losovat si, kdo bude kupovat dárek pro koho, takže každý člen rodiny pořizuje dárek jen pro jednu osobu. Pokud jste zruční kutilové, můžete dárky i vyrobit. Takový dárek je osobnější, protože jste do něj vložili práci vlastních rukou, a na rozdíl od věcí koupených v obchodě je vždy unikát.

3. Úklid Vánoce nedělá

Stejně tak, jako Vánoce nedělají drahé dárky, není jejich podstatou ani dokonale uklizený byt, ve kterém se každý kousek povrchu jen blýská. Rada především pro ženy – důležitější než umýt každé okno a utřít každé smítko prachu je vaše duševní pohoda, o kterou se můžete podělit se zbytkem rodiny místo vystresovaného úkolování. Zamyslete se u každé úklidové činnosti navíc – je doopravdy důležitá k tomu, abyste si mohli užít pohodové Vánoce?

4. Nepotřebujete dvacet druhů cukroví

Pečení cukroví je jedna z časově nejnáročnějších vánočních příprav. Pokud vás pečení baví a neumíte si bez něj dobu adventu představit, s radostí do něj. Pokud vás ale spíš stresuje a troubu nechcete ani vidět, proč se tím trápit? Stačí vybrat a upéct menší počet kusů od dvou nebo tří oblíbených druhů, nebo pořídit nějakou zdravější alternativu – například sušené ovoce a oříšky. Koneckonců, cukroví není příliš zdravé, a i přejídání přispívá k duševní nepohodě během svátků. A pokud máte doma smečku hladových kobylek, které by se bez cukroví neobešly, zapojte je do pečení také. Nebo nakupte letos cukroví pro změnu v obchodě, případně si ho objednejte v pekárně.

5. Sportem ku zdraví

Procházky, bruslení nebo běžky – jakýkoliv pohyb vám udělá dobře a je protiváhou k sezení u televize. Sport vám dodá endorfiny, kterých se v zimní tmě může nedostávat.  Zkuste udělat něco neobvyklého, na co není jindy čas – třeba si zaplatit projížďku na koni. Odreagovat se můžete i v bazénu, a pokud k němu přidáte i saunu, budete se cítit jako znovuzrození. A jestli nejste nijak zvlášť sportovně založení, můžete se prostě jen vydat na štědrovečerní procházku na nějaké hezké místo v okolí. Využijte volno k tomu, abyste si odpočinuli a zrelaxovali se – vrátí se vám to na větší duševní pohodě.

 

zdroj obrázku: http://www.flickr.com/photos/alancleaver/4085081401/in/set-72157606825074174