Dne 21. ledna 2016 zveřejnil YouTube kanál Singularity Video nové video s názvem A World Without Work. Klíčovým tématem setkání vysoce postavený lidí s ekonomickým smýšlením je, jak bude vypadat svět bez práce. Předpokládá se, že v roce 2030 budeme pracovat pouze tři hodiny denně, neboť veškerou práci za nás odedřou stroje. Diskuze se nezabývá tím, zda bude mít mladá generace nějakou práci. Otázkou je, do jaké míry technologické pokroky zasáhnou trh práce.

V období světové finanční krize, která vypukla v roce 2008, začala krachovat celá řada bank a společností. A globálně se zvýšila nezaměstnanost. Z krušného období se svět pomalu dostával a nezaměstnanost se opět výrazně snižuje, neboť světová finanční krize je na ústupu. Nicméně technologie mění trendy ve všech odvětvích průmyslu velice rychlým tempem a brzy může být pracovní trh opět na prahu nejistoty. V budoucnosti se plánuje automatizace procesů, což je nemilá zpráva pro mladou generaci.

Vysoké školy nerozvíjí dynamické schopnosti studentů

Technologické novinky a inovace kompletně přetváří obchodní potřeby. Nejenže jednotlivci, ale celý se musí neustále učit a vzdělávat. U tradičního způsobu vzdělávání nedochází k dynamickému rozvoji schopností studentů, což je jedno velké negativum. Většina středních a vysokých škol respektuje modely vzdělávání z dvacátého století, přestože studenti potřebují perfektní dovednosti mající uplatnění v jednadvacátém století.

V roce 2015 se v první desítce požadovaných dovedností objevily následující: umění komplexně řešit problémy, spolupráce s ostatními lidmi, schopnost vést lidi, kritické myšlení, obchodování, kontrola kvality, orientace ve službách, úsudek a rozhodování, aktivní naslouchání a kreativita. Kdežto v roce 2020 bude pořadí požadovaných dovedností zcela jiné: umění komplexně řešit problémy, kritické myšlení, kreativita, schopnost vést lidi, spolupracovat s ostatními, emocionální inteligence, úsudek a rozhodování, orientace ve službách, obchodování a kognitivní flexibilita.

Svět bez práce je blízká realita

Velká část pracovní síly nebude schopná přehodnotit priority dovedností, které jsou považované pro rok 2020. A neúprosně se rozšiřující automatizace je dalším strašákem, který pohýbe se stabilitou pracovního trhu.

Pakliže se chcete dozvědět o této problematice více poutavých informací od vážených osobností, potom doporučujeme zhlédnout téměř hodinové video. Můžete si poslechnout názory digitálního ekonoma Erika Brynjolfssona, generálního ředitele japonské společnosti LIXIL Group Yoshiakiho Fujimoriho, profesora ekonomiky Christophera Pissaridese a dánského ministra obchodu a růstu Troelse Poulsena.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/pracovn%C3%AD-zam%C4%9Bstnanci-konstrukce-1024382/