Hodně se v posledních letech mluví o tom, že naše populace stárne. Hovoří se i o neduzích spojených se stářím. Recept na ně je velmi snadný: snažit se být co nejaktivnější až do pozdního věku. Pokud má člověk koníčky, které ho zajímají a baví, může se stáří naopak stát velmi příjemným obdobím. Konečně bude mít čas na různé aktivity a bude stále mladý duchem. Představíme vám muže, který navzdory věku srší energií.

Hrál i po boku Toma Cruise

Velkým vzorem člověka, který svým mladistvým myšlením a životním elánem trumfne i lidi o generaci mladší, je Rudolf Pechan. Málokdo uvěří, že se 20. prosince letošního roku dožívá 80ti let. Energický muž Rudolf Pechan vystudoval režii na JAMU v Brně a celý život se věnoval herectví. Jeho prvním angažmá bylo divadlo v Českém Těšíně a v Šumperku. Později se stal se členem divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech. Můžete ho znát například z velmi populární komedie Kulový blesk natočené v roce 1979. Svoji aktivní hereckou kariéru ukončil v roce 1992, ovšem ještě v roce 1996 si zahrál Mayora Brandla ve snímku Mission: Impossible po boku slavného amerického herce Toma Cruise.

Podlehl kouzlu golfu

Město Karlovy Vary se kromě světoznámých termálních pramenů proslavilo i tím, že zde bylo už dávno golfové hřiště. Proměnilo se v centrum golfové komunity ještě dávno předtím, než si tato hra získala takovou popularitu, jakou má dnes. Jejímu kouzlu proto v roce 1968 podlehl i Rudolf Pechan, tehdy herec karlovarského divadla.

Za ušetřené diety vysněné hole

Když se učil role, potuloval se po hřišti, aby mu to lépe šlo. Při opakování replik divadelních her jen tak mimochodem sbíral golfové míčky. Zatímco dnes je není problém koupit, tenkrát se jednalo o skutečně nedostatkové zboží. Půjčoval je proto svým kamarádům v Poděbradech, kde také bylo devítijamkové hřiště, výměnou za hole. Na zájezdě s Černým divadlem do Jižní Ameriky, kam vyrazil roku 1969, si splnil svůj sen. Z našetřených diet si v Mexiku koupil hole značky Mac Gregor. Tehdy šlo o skutečně o špičkové golfové hole. Důkazem je i skutečnost, že s nimi dokázal hrát až do roku 1992. Tehdy měl handicap 2.

Medaile unikla jenom o vlásek

Během své golfové kariéry nechyběl v letech 1976-1984 mezi účastníky Mezinárodního mistrovství Československa ve hře na jamky i na rány. Nechybělo mnoho, a v roce 1978 dokonce mohl v Mariánských lázních dosáhnout i na medaili, nebýt nešťastného čtvrtého kola. Hrál ostatně i v zahraničí, například v Anglii.

Přejeme stále skvělou kondici

V roce 1995 se ve svých šedesáti letech, v době, kdy ostatní vrstevníci odcházejí do důchodu, stává profesionálním hráčem golfu ve Štiříně. O pět let později ukončuje dokonce i GPX – vzdělání pro profesionální trenéry. Dnes se věnuje především výuce golfu. „Hraji jen některé turnaje SPGAC, kde se svými vrstevníky už tolik nesoupeříme, skóre tolik nehlídáme a dobře se bavíme,“ říká o svých současných aktivitách. Všechny své golfové žáky ale ujišťuje, že je stále v dobré kondici a připravený se jim kdykoli věnovat. A my mu přejeme přesto totéž: aby zdraví sloužilo ještě po mnoho let a aby se svým elánem stal příkladem spoustu mladých lidí, kteří marně hledají ve svém okolí vzory, které stojí za to následovat. Pan Rudolf Pechan je jedním z nich. Vše nejlepší k 80. narozeninám!