V každém partnerství se stává, že vypukne konflikt. Je to úplně normální a bez toho by to ani nešlo. Existuje však pár pravidel, díky kterým se můžete hádat „správně“. Nevěříte?

Anatomie hádky

Hádka vzniká z nedostatku. Pokud partneři navzájem ignorují své potřeby, hromadí se v nich přetlak, který dříve či později způsobí výbuch. Ve většině případů vůbec nejde o to, co na sebe partneři křičí. Vždy to znamená: „vyslechni mě a pochop mě“, nebo: „miluj mě víc“.

Takové hádky nemůžete jen tak zamést pod koberec, aniž byste je nějak ukončili. Zdálo by se, že na ně zapomenete, ale ve skutečnosti se vám budou ukládat do skladiště podvědomí, protože jsou spojené s velmi silnými emocemi. A takové nastřádané záporné emoce vás časem spolehlivě od sebe vzdálí.

Někteří z nás nechtějí dát hádce průchod a raději se stáhnou. Zdá se to jako dobré a harmonické řešení, ale není. Nevyslovený přetlak a nespokojenost se v takovém člověku opět hromadí a stávají se jedem pro vztah.

Jak se hádat konstruktivně

Když dojde na hádku, důsledně se vyhýbejte křivdám z minulosti a držte se současného problému. Minulé výčitky jsou rána pod pás a v partnerovi neprobudí nic hezkého. Stejně tak se vyhněte kategorickému „za to můžeš ty“! Sice nás to často svádí, ale smutná pravda je, že ke krizím přispíváme vždy oba. Naprosto zakázané je generalizování typu „vždycky“ a „nikdy“. To je jako mávat červeným hadrem býkovi před očima.

Také se pokuste nezvyšovat příliš hlas. Může to být těžké, ale myslete na to, že čím více křičíte a jste agresivnější, tím méně vás váš protějšek dokáže pochopit. Vůbec mu nedáváte smysl. Během hádky si snažte připomínat, že ten člověk před vámi je někdo, koho milujete, vážíte si ho a chcete s ním strávit nějaký čas, možná i celý život. Nesnižujte se k nadávkám či dokonce k násilí. Snažte se prostě jen vyjádřit nepříjemné pocity, které máte, když váš partner udělá něco, co vám vadí.

Když už je jasné, že hádka sklouzne k hlučné výměně nadávek, snažte se ji přerušit, abyste měli oba možnost vychladnout. Běžte každý někam jinam, dejte si kafe, zamyslete se nad svými skutečnými pocity. V druhé části budete pravděpodobně schopni řešit konflikt mnohem umírněněji s lepším výsledkem.

Smyslem hádky je zlepšení

Jestli si zoufáte, že je váš vztah s milovanou bytostí taková malá Itálie, nemusíte. Opravdovým nebezpečím pro vztah nejsou hádky a hněv, ale tichá lhostejnost. Ta totiž znamená, že vám na vztahu vlastně vůbec nezáleží, kdežto vzbouřené city, nespokojenost, hněv či uraženost dávají najevo, že se o svůj vztah zajímáte a chcete ho vybudovat pokud možno co nejlepší.

Partnerské hádky mají nejen vyčistit vzduch, ale také by měli vést ke kompromisu, který vylepší dosavadní stav. Na konci takové úspěšné hádky se budete oba cítit mnohem lépe, očištění a mnohem více milující než před tím.

Pokud se vám podaří i udržet si dohodu, ke které jste dospěli, budete mít za sebou další krůček k trvalému a spokojenému vztahu.