Rocková muzika se i po šedesáti letech stále drží mezi nejoblíbenějšími hudebními styly. Podívejte se, jak vlastně vznikla a co reprezentuje.

Rebel se sametovým hlasem

Po druhé světové válce se v USA začal prosazovat nový hudební styl. Byla to směs blues, swingu, jazzu, folku, gospelu a country. Do kotle šlo prakticky všechno, co vyžadovalo charismatický hlasový projev a zrodil se rock´n´roll.

Jeho průkopníkem se stal Bill Haley, ale na toho si už skoro nikdo nevzpomene, protože vzápětí se vynořila hvězda nesnesitelné svítivosti, Elvis Presley. Elvis se stal symbolem revoltující mládeže a jako jeden z prvních věděl, jak důležitá je image. Z kostýmů, pomády a neuvěřitelného hlasu se zrodila legenda.

Se svou elektrickou kytarou položil Presley také instrumentální základy rocku. Bez kytary není rock, stejně jako bez bicích, baskytary a kláves. Na konci 60. let 20. století se k této základní paletě přidal i syntezátor. Tak vznikla dravá a rytmická hudba, ve které se často objevují kytarová nebo klávesová sóla. Výjimkou nejsou ani sóla na saxofon.

Jak šla desetiletí

V 60. letech se této hudbě začalo říkat zkráceně rock. A objevila se mánie jménem Beatles. Nikdo před nimi neovlivnil hudební scénu tak jako oni, a patrně už nikdy neovlivní. Naštěstí tu byli i kapely, které šli odlišnou cestou, například The Rolling Stones, kteří vytyčili základy hardrocku.

Na přelomu 60. a 70. let vznikl folkrock, blues-rock a s jazzem stvořil rock jazz  fusion. Během 70. let vstoupil do rocku soul, funk a latinskoamerická hudba. Vznikaly subžánry jako soft rock, glam rock, metal, progresivní rock nebo punk.

V 80. letech se punk rock přetavil na hardcore punk a stal se základem alternativního rocku a grunge. V 90. letech pokračovala tažení rocku přeměnou na britpop a indie rock.

Jak vypadá rocková kapela

Klasická kapela se skládá z kytaristy, zpěváka, basáka a bubeníka, ale zpěvák bývá často využíván i ke hře na některý z nástrojů, takže jsou obvyklá i tria či dua.

Od rockové kapely a jejích fanoušků se očekává výstřední až šokující oblečení i chování. Rock ve všech formách, to je především rebelie proti usedlému způsobu života a stávajícímu establishmentu. Pokud chcete být rocker, musíte řádit na večírcích, rozbíjet kytary nebo nábytek, podle toho, co je blíž, ale nikdy nesmíte sklouznout k laciné předváděčce.

Co si obléct na koncert

Rocková móda je poměrně jednoduchá, protože se s desetiletími moc nemění. Nic nezkazíte džínovými kalhotami nebo černými koženými kalhotami. Černá je vůbec skvělá barva, kterou můžete doplnit rudou nebo stříbrnou.

Drsné kovové doplňky jako masivní stříbrné prsteny s lebkami, okované nátepníky či obojky jsou rozhodně vítány, čím víc, tím lépe.

Vlasy si můžete nechat narůst do jakékoliv délky, jen se přidržte výše zmíněné barevné palety a pak použijte tuny tužidla. Divoce líčit se můžete bez ohledu na pohlaví.  Základní barvy rocku klidně doplňte bílým pudrem nebo brutálně bílými stíny či rtěnkou.