Také jste si někdy zpívali hit, který právě hrál v rádiu a válcoval hitparády, ale když jste se zamysleli nad textem, vlastně jste nevěděli, o čem text je? Není divu, nešlo totiž o písničky v angličtině, ale například ve španělštině, turečtině, rumunštině nebo dokonce v korejštině.

Co dělá hit hitem?

Na tuhle otázku se snaží přijít mnoho lidí. Někdo tvrdí, že jde především o chytlavý refrén, jiný zase vidí potenciál v rytmu či samotném interpretovi. Co dělá hit hitem, na to se přesně nedá odpovědět. Někdo vnímá jako hit píseň, kterou druhý považuje za „odpad“ a obráceně. Měřítko je v lidech, v tom, jestli se líbí nebo nelíbí. Čas od času se hitem stanou singly, které jsou zpívány v jiném jazyce než angličtině. Je to možná něco nového a neokoukaného. Jaké hity to například byly?

Tarkan

Turecký zpěvák narozen v Německu je představitelem populární hudby, který zpíval ve své rodné turečtině. V jeho hudbě jsou patrné i vlivy turecké lidové hudby, měl eroticky zbarvené videoklipy. Jde o prvního tureckého zpěváka, který se prosadil mimo Turecko. Hitem se stala píseň Şimarik.

PSY

Jihokorejský rapper a tanečník proslul hitem Gangnam Style. Videoklip tohoto megahitu jako první vůbec překonal hranici jedné miliardy a poté dokonce dvou miliard zhlédnutí. Stal se tak nesledovanějším videem do roku 2017. Jeho písně jsou v korejštině, ale používá některé anglické fráze.

Las Ketchup

Trojice dívek pocházející ze Španělska je známá svým hitem Aserejé. Šlo o světový boom, kdy si tento hit zpíval snad každý. V refrénu je použit vymyšlený jazyk a ve skutečnosti to neznamená vůbec nic. K písni se vztahoval ještě i taneček, který se v létě 2002 tancoval snad na každé diskotéce.

O-Zone

Moldávské popové trio dosáhlo světového věhlasu svým singlem Dragostea Din Tei. Zpívali svou rodnou rumunštinou a tak jim spousta lidí nerozuměla. Některé písně se proto snažili ozvláštnit a přidávali k rumunštině také například italštinu, španělštinu a podobně. Podobného úspěchu jako s Dragostea Din Tei nedosáhli a trio se po několika letech rozpadlo.