Správná péče o vlasy je důležitá, pokud je chcete mít zdravé a krásné. U dlouhých vlasů to pak platí dvojnásob. Pojďme se podívat na to, co vašim vlasům škodí, a co naopak prospívá.
Základem je šetrné mytí správnými přípravky
Před samotným mytím je dobré vlasy pečlivě rozčesat. Odstraníte tím z nich část nečistot a navíc budou lépe srovnané. K mytí používejte jen mírně teplou vodu. Příliš horká voda totiž může škodit vlasové pokožce. Podle svého typu vlasů zvolte kvalitní šampon a kondicionér, případně si nechte poradit od kadeřnice, co vašim vlasům nejlépe prospěje.
Do šamponu a kondicionéru se vyplatí investovat. Je dobré používat šetrnou přírodní kosmetiku, a to obzvlášť v zimě, kdy jsou vlasy díky prudkým změnám teploty a nošení čepic vystavené většímu zatížení. Pokud se vám vlasy hodně mastí a potřebujete si je mýt každý den, ujistěte se, že je váš šampon označen jako vhodný pro každodenní použití. Vlasy, které se příliš nemastí, stačí umýt i jednou za tři až čtyři dny.
Šampon na vlhké vlasy nanášejte spíše v malém množství. Aplikujte ho ke kořínkům vlasů, na konečky by měla přijít jen jemná vrstva pěny. Po nanesení šamponu pokožku hlavy asi půl minuty jemně masírujte konečky prstů. Poté šampon opláchněte a v případě potřeby postup ještě jednou zopakujte. Šampon by na vlasech nikdy neměl zůstávat příliš dlouho, protože by je potom vysušoval a tím způsoboval jejich rychlejší maštění.
Po umytí vlasy ošetřete kondicionérem. Nanášejte ho asi od poloviny temene směrem ke konečkům. Ke kořínkům kondicionér neaplikujte, pokožka hlavy se pak rychleji mastí. Vlasy důkladně opláchněte tak, aby na nich žádný přípravek nezůstal. Říká se, že oplachování by mělo správně trvat pětkrát déle, než šampónování.
Po umytí z vlasů jemně vymačkejte vodu, zabalte je do ručníku a nechte je lehce proschnout. Vlasy ručníkem nedrhněte, tím se jen zacuchají a poničí. Po částečném proschnutí vlasy opatrně rozčešte hřebenem s jednou řadou zubů, postupujte přitom směrem od kořínků ke konečkům, nikoli naopak. Ideální je nechat vlasy, aby samy doschly, pokud ale používáte fén, nastavte ho radši na nižší teplotu a držte ho v dostatečné vzdálenosti od vlasů.
Tip na dosažení většího objemu vlasů: Umyjte si vlasy ráno a potom je vyfénujte v předklonu, hlavou dolů.
Zastřihnutí vlasům svědčí, pomůže i výživa
Především v případě delších vlasů je důležité i pravidelné zastřihování konečků. Ty totiž bývají nejvíc oslabené a snadno se třepí. Díky zastříhnutí vaše vlasy dostanou šanci se vzpamatovat a budou vypadat upraveněji. Ideální je vlasy nechat zastřihnout zhruba každých osm týdnů, pokud se vám ke kadeřnici tak často nechce, měli byste si je nechat zastřihnout aspoň dvakrát do roka.
Pro lepší výživu vlasů na ně můžete aplikovat masku, zvolenou podle vašeho typu vlasů. Pro suché a lámavé vlasy se například hodí banánový zábal z rozmačkaného banánu, jednoho žloutku a pěti lžic olivového oleje, který vetřete do vlasů, přikryjete igelitem a ručníkem a necháte půl hodiny působit. Pro mastné vlasy se zas hodí směs 50 ml citronové šťávy a stejného množství teplého olivového oleje, kterou necháte působit asi hodinu.
Živiny ale vaše vlasy nepotřebují dodat jen zvenčí – roli hraje i to, co jíte. Zdravé vlasy potřebují dostatek vitamínů a minerálů, především magnesia, křemíku, železa, zinku a vitamínů A, B a E. Pro tvorbu keratinu, který je hlavní složkou vlasů, jsou zas důležité omega-3 mastné kyseliny. Pokud jich nemáte dost ve stravě, můžete si pomoci potravinovými doplňky. Omezit byste naopak měli tuky a cukry, které způsobují maštění vlasů.
Zjednodušeně řečeno, vaše vlasy budou zdravé, pokud budete zdraví i vy. Vyvážená strava, pravidelné cvičení, vydatný spánek a hlavně omezení stresu – to vše vzhledu vašich vlasů prospěje.
Zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/kr%C3%A1sa-bruneta-roztomil%C3%BD-za%C5%99%C3%ADzen%C3%AD-15932/