Od doby, kde se geekové dostali do módy, mnohem víc se na ně myslí také s různými gadgety a hračkami. Hitem poslední doby mezi technologickými vychytávkami je jednoznačně inteligentní světlo Lifx. Varování: Pokud jste geek, během následujících řádků se zamilujete. Pokud nejste, pravděpodobně budete víc než silně zaujati.
Buďte cool a ekologičtí
Lifx je totiž inteligentní žárovka s Wi-Fi konektivitou, kterou můžete ovládat přes svůj smartphone. Patří mezi úspěšné projekty, které se v posledních letech objevily na Kickstarteru. Sedm vývojářů téhle cool věcičky měli původně v plánu získat na rozjezd sto tisíc dolarů, ale žárovka se tak zalíbila, že měli brzo skoro milion a půl.
Lifx po instalaci ovládáte dálkově pomocí mobilní aplikace, můžete ho vypnout či zapnout a nastavovat intenzitu nebo barvu světla. Barvu můžete skutečně zvolit téměř jakoukoliv, ačkoliv existuje ještě pár odstínů, které Lifxu unikají, jako například temně rudá. A protože obsahuje LED diody, je tato žárovka navíc energeticky úsporná. Její životnost je 25 let.
LED diody mají účinnost až desetkrát vyšší než klasická žárovka. Nejenže její pomocí snížíte svou spotřebu elektrické energie, ale také snížíte dopady na naši planetu. Až dvacet procent spotřeby elektřiny totiž dnes připadá na vrub právě používání světel. Výměnu klasiky za úsporné světlo tak rychle poznáte na účtech za elektřinu.
Zvolte si atmosféru pro svůj pokoj
A co vlastně přesně chytrá žárovka umí? Můžete si přes mobil měnit intenzitu osvětlení, jeho teplotu anebo rovnou přejít do kruhové palety barev, které pomáhají navodit atmosféru. Tahle nastavení se dají ukládat do skupin, takže pak můžete s žárovkou manipulovat velmi rychle.
Nesmí vás ovšem překvapit, že žárovka je kapku mohutnější, než je obvyklé i u větších úsporek. Přece jen se do ní musí vlézt nějaký hardware. Kromě LEDek je tam také bezdrátový adaptér, který přijímá pokyny, a také další komponenty.
Pro iOS a Android už existuje oficiální aplikace, která je velmi snadná jak na instalaci, tak samotné ovládání. Potěšitelné je, že jediná oprávnění, která vyžaduje, jsou jen ta k síťové komunikaci, bez níž by to samozřejmě nešlo.
Nastavení provedete ve dvou snadných krocích. Po kliknutí na tlačítko Set up my LIFX se ukončí aktivní bezdrátové připojení a telefon se spojí se žárovkou. Ve druhém kroku zvolíte Wi-Fi síť a zadáte heslo. Pokud vše proběhne jak má, objeví se hláška Connected Successfully.
Uspořádejte barevnou party!
Na základní obrazovce aplikace se vám objeví kruhový ovladač, jehož otáčením si volíte barvu světla. Kolečkem uprostřed ovládáte jas, což obrovsky rozšiřuje počet odstínů. Dole je spínač, kterým světlo vypínáte a zapínáte. Skvělé je, že žárovka na změny nastavení reaguje okamžitě ve zlomku sekundy.
Pokud budete mít víc Lifx žárovek, můžete je přes postranní nabídku ovládat každou zvlášť nebo všechny najednou. Každou žárovku si můžete pojmenovat, což slouží nejen k lepší orientaci, ale taky je to fajn vychytávka, jakou geekové prostě milují. Pod symbolem kouzelné hůlky se pak skrývají zcela příznačně uložená nastavení, která hůlka dokáže vyvolat.
Původně byly slíbeny i další funkce, jako plynulé rozsvěcení a zhasínání, hudební animace, automatické rozsvícení při příchodu, anebo upozornění na novou zprávu na Facebooku či Twitteru a manipulace přes jinou než domácí síť. Vývojáři postupně svou žárovku vylepšují a uvidí se, čeho dosáhnou, ale party s barevnými světelnými sekvencemi každopádně můžete uspořádat už teď, takže na co čekáte?
Zdroje obrázků: http://www.techevo.cz/wp-content/uploads/2015/03/lifx.png
http://www1.pcmag.com/media/images/423476-lifx-led-light-bulb.jpg?thumb=y