Filmy, které se inspirují ve skutečných událostech, které se staly, mají pro mnohé filmové nadšence jisté kouzlo. Víte, že obsahují něco, co někde někdo provedl, co se opravdu stalo. A jak víme, inspiraci filmaři sbírají povětšinou v negativních událostech jako vraždy, loupeže, vězni a podobně. Které filmy berou inspiraci v těchto událostech?

Kajínek

V roce 2010 se na plátnech objevil film Kajínek v režii Petra Jákla. Jde o kriminální thriller, který nachází inspiraci v příběhu snad nejznámějšího českého vězně Jiřího Kajínka. Díky svému útěku se z něj stala legenda, kterou si pamatují všichni. Film je silným příběhem, ve kterém se ukazuje nejen příběh samotného Kajínka, ale také příběh jeho advokátky, která hledá nové a nové důkazy a dostává se tak do podsvětí. Film pokládá otázku, je opravdu Kajínek zabiják? Nebo je jen oběť?

Hodinu nevíš

Drama z roku 2009, jehož režii má na svých bedrech Dan Svátek, vypráví příběh mladíka, který jako adept na studium medicíny pracuje v nemocnici. Co se odehrává v mysli tohoto mladého muže, který zcela chladnokrevně a bez stopy lítosti páchá ty nejtěžší zločiny? Filmaři se nechali inspirovat velmi medializovanou kauzou „heparinového vraha“, který se skutečně odehrál.

Já, Olga Hepnarová

Český životopisný film v koprodukci s Polskem, Francií a Slovenskem popisuje příběh mladé ženy, který se odehrál v roce 1973. Jde o příběh osamělého člověka, který se vymezuje většině lidí, společnosti a který vyvrcholí ve velkou tragédii. Filmaři se snažili nabídnout pohled nejen na traumatický život hlavní hrdinky, ale také na její čin (ukradeným nákladním autem vjela do centra Prahy a zabila osm nevinných lidí) tak, aby se diváci nepřikláněli na stranu Olgy.