Pokud vybíráme vhodnou tiskárnu pro domácí tisk, nabízí se laserová nebo inkoustová tiskárna. Která z nich se vyplatí víc a proč? Na které otázky je potřeba si před nákupem odpovědět?

Co budu tisknout?

Nejprve je nutné si uvědomit, co budete tisknout a v jaké frekvenci. Pokud plánujete alespoň občas doma tisknout fotografie, například ty z dovolené, nabídne vám inkoustová tiskárna přijatelnou kvalitu i pro tento účel.

Naopak uživatel, který se spokojí s hlavně tiskem dokumentů, využije primárně tiskárnu laserovou. Ta nabídne dostatečně rychlý a současně kvalitní tisk. Stačit vám bude v tomto případě tiskárna černobílá. Barevné inkoustové tiskárny se sice pochopitelně rovněž prodávají, ale oproti modelům, které tisknou ve stupních šedi, bývají jejich ceny i dvojnásobné.

Potřebuju další funkce?

V případě, že alespoň občas využijete i funkci kopírování a scanování dokumentů, měli byste přemýšlet nad pořízením multifunkční tiskárny.

Tzv. multifunkce existují v obou provedeních, tedy jako laserové i inkoustové. Ty inkoustové bývají o něco levnější. Nicméně opět platí, že pokud neplánujete tisknout fotografie, vyplatí se vám spíše pořízení laserové technologie. Můžete si pochopitelně ke své tiskárně dokoupit i později scanner jako další externí zařízení. Tuto variantu zvolte zejména tehdy, je-li pro vás kvalita scanování absolutní prioritou. Doma to obvykle není nutné. Smysl má taková alternativa hlavně pro využití profesionální.

Jak často budu tisknout?

Pokud budete tisknout nejméně jednou za dva měsíce, už se nemusíte obávat zasychání inkoustu. Moderní tiskárny již tento problém vyřešily.

Chcete-li ale doma tisknout skutečně jen příležitostně, může pro vás být vhodnější volbou laserová tiskárna, která podobnými neduhy jednoduše netrpí. Potěší i dostatečně velký zásobník na papír, který v případě, že budete tisknout opravdu často, nebudete muset doplňovat. Laserová tiskárna tedy zvládne tisk příležitostný, ale i ten ve velkém objemu. Toner mívá výtěžnost kolem 1000 stran, proto vám může vydržet i cca 2 roky.

Vyplatí se mi víc koupě inkoustové nebo laserové tiskárny?

Pakliže budeme v potaz brát pořizovací náklady, jednoznačně vítězí tiskárny inkoustové. Byť ani jejich laserové „kolegyně“ nejsou v posledních letech už nedostupně drahé. Při počítání nákladů však musíme uvažovat i nákladovost tisku jako takovou. Toner alias náplň do laserové tiskárny vychází zpravidla dráž. Nicméně spotřebuje se ho na tisk jen malé množství. Pokud bychom tak cenu náplně jednoduše rozpočítali na každou vytištěnou stránku, vychází laserová tiskárna určitě oproti inkoustové úsporněji. Představu si můžete udělat například u náplní Brother, které jsou k dispozici pro obě verze.