Hurá, jedeme na fesťák! Pokud je to vaše poprvé a nemáte zkušenosti se šrumcem na hudebních festivalech, možná bychom vám mohli trochu pomoct. Na place totiž někdy není úplně snadné přežít bez úhony.

Bacha na rozpočet! Jídlo a pití může být na fesťáku dražší, než jste zvyklí

Asi nejdůležitější věcí je, rozumně si stanovit rozpočet. Není úplně příjemné, když vám v půlce fesťáku dojdou peníze a vy pak musíte somrovat jídlo. Ideální je, pořídit si vstupenky v předprodeji. Jsou levnější a ubyde vám jedna starost na místě. Pak už jen musíte odhadnout, za kolik toho sníte a vypijete. Počítejte s tím, že jídlo i pití bude asi v areálu fesťáku o něco dražší než venku.

Velmi důležité také je, pořídit si program festivalu. Jinak byste mohli propásnout něco zásadního. Až si budete vybírat kapely, které musíte vidět, nezapomeňte, že poslech je nutné prokládat opatřováním jídla a pití – po 12 hodinách byste totiž klidně mohli odpadnout a už si neužít nic.

Ať už je předpověď počasí jakákoliv, rozhodně se nenechte obalamutit. Kromě oblečení do veder si s sebou vezměte něco pro případ ochlazení a taky pláštěnku. Trávit víkend v mokrém oblečení není nic moc. Z tohoto důvodu se radši vyhecujte a vezměte si i náhradní boty. Budete přece tancovat a skákat!

Nezapomeňte na lékárničku, nechcete celý fesťák prosedět s průjmem v toitoice

Ne, že bychom vám to přáli, ale na fesťáku můžete také utrpět různé drobné obtíže. Od puchýřů, přes drobná zranění díky opilým davům až po průjem. Raději si proto taky s sebou vezměte lékárničku. Dejte si do ní něco na bolení hlavy, něco na průjem a žaludeční nevolnost a kupu náplastí. Nezapomínejte ani na opalovací krém a repelent.

Kapitola sama pro sebe je hygiena. Ta se na fesťácích neprovádí zrovna lehce. Proto nezapomeňte toaletní papír, protože v toitoikách nevydrží moc dlouho, vlhčené ubrousky a ideálně i antibakteriální gel na ruce.

Poprvé bývá překvapením hlavně to, že si na fesťáku většinou není kde dobít mobil. Proto si ho plně dobijte před odjezdem a pokud možno ho nenechávejte zapnutý 24 hodin. Vypínejte ho alespoň, když budete spát, ať šetříte baterii.

Dobře si spočítejte, kolik piv můžete vypít, abyste neodpadli

Davy opilých lidí jsou bohužel také úplným rájem pro zloděje. Proto si veškeré peníze a technologie držte u sebe, ideálně v některé přední zapínatelné kapse. Zruční zlodějíčci vás dokážou o věci připravit, i když je máte zapnuté v batohu.

Alkohol, popřípadě i jiné drogy samozřejmě k fesťákům patří a vytvářejí podstatnou část atmosféry. Chce to ale zachovat si zdravý rozum. Pivo se snažte prokládat nealkem, abyste nebyli dehydratovaní. Na prudkém slunci si také rozmyslete, kolik vlastně snesete. Nikdy si nekupujte ani neberte žádné drogy od cizích lidí, může to být cokoliv a nemusí to být zrovna neškodné.

Tak, teď už víte, na co si dát pozor, tak si to užijte a pořádně zapařte!